PKP: Pociągi wracają na trasy. Uruchomiono lokalne centra sterowania w 10 lokalizacjach

dworzec PKP fot. K. Adamska

Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. awarie lokalnych centrów sterowania są sukcesywnie usuwane i pociągi w całym kraju powoli wracają na swoje trasy. To nie był cyberatak, a zwykła usterka.

– Wznawiana jest praca kolejnych lokalnych centrów sterowania (LCS) i przywracany ruch pociągów – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – Obecnie przywrócono ruch pociągów z wykorzystaniem urządzeń w LCS w 10 lokalizacjach: LCS Działdowo, Gdynia, Tczew, Koluszki, Kraków Główny, Warszawa Rembertów, Biała Podlaska, Czechowice – Dziedzice, Poraj i Skoczów. Przekłada się to na wznawianie rozkładowych kursów pociągów i stopniową normalizację ruchu.

Wiadomo już także, co było powodem awarii, która zatrzymała pociągi w całym kraju.
– Zgodnie z oświadczeniem firmy Alstom, producenta urządzeń, to błąd w działaniu urządzeń – wyjaśnia rzecznik.

Firma wydała oświadczenie, w którym napisała: „Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone. Wdrożyliśmy plan przywrócenia dostępności urządzeń sterowania ruchem kolejowym, aby zminimalizować zakłócenia spowodowane usterką w systemach sterowania ex-Bombardier”.

– W koordynacji z Ministerstwem Infrastruktury pracuje sztab z udziałem przedstawicieli zarządcy infrastruktury PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz przewoźników, który koordynuje działania na sieci kolejowej – zapewnia Mirosław Siemieniec. – Aby minimalizować utrudnienia, wprowadzane jest wzajemne honorowanie biletów. W miarę możliwości na bieżąco są podawane informacje dla podróżnych. Dane o kursowaniu pociągów z uwzględnieniem bieżącej sytuacji zamieszczają na swoich stronach przewoźnicy. Zwroty biletów można realizować wg obowiązujących i podanych przez przewoźników zasad.

Przypomnijmy, że problemy z kursowaniem pociągów zauważono dziś o godz. 4.00 w 19 lokalizacjach na lokalnych centrach sterowania w całej Polsce. Lokalne centrum sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów.

Podziel się:

Źródło: PKP PLK