Parada, teatry i koncerty. Zaczęła się Malta Festival Poznań (ZDJĘCIA)

Festiwal Malta 2023 - parada fot. Sławek Wąchała

Wędrownym spektaklem “Siła patyny” rozpoczął kolejny festiwal teatralny Malta w Poznaniu. Widowiskowa parada w towarzystwie pegazów, przedziwnych pojazdów i płonącej żyrafy w tym roku zaanektowała na swoje działania Ostrów Tumski i Śródkę.

To tradycja: festiwal Malta co roku rozpoczyna się barwną paradą ulicami miasta. W tym roku było ją zorganizować nieco trudniej niż zwykle, ze względu na remonty w centrum, no i obchody 67. rocznicy Poznańskiego Czerwca ’56, którym także towarzyszyły dwa przemarsze. Parada maltańska więc przeszła w tym roku dość krótką i kameralną trasą: z Ostrowa Tumskiego, z ulicy Panny Marii, na Śródkę, do Bramy Poznania.

Trasa nie była długa, ale za to niezwykle klimatyczna i świetnie współgrała z plastyczno-muzycznym widowiskiem “Siła patyny” autorstwa Piotra Tetlaka i Asocjacji 2006. Fantazyjne stroje, pięciometrowa żyrafa, pegazy i fantastyczne maszyny niesamowicie prezentowały się na tle katedry, mostu Jordana czy klimatycznych uliczkach Ostrowa Tumskiego.

Widowisko było poświęcone pamięci prof. Jarosława Maszewskiego, pomysłodawcy wyprowadzenia sztuki w plener – to on był twórcą korowodów z okazji imienin św. Piotra i Pawła, a także inicjatorem ekspozycji 112 rzeźb Nierozpoznanych Magdaleny Abakanowicz na poznańskiej Cytadeli. W tym roku mija 20 lat od jego śmierci.

Na zakończenie dla wszystkich uczestników parady zaśpiewała Hanna Banaszak. To nie pierwszy raz, gdy znakomita wokalistka występowała podczas Malty, a idea sztuki w plenerze zawsze była jej bliska – nic więc dziwnego, że swój koncert zadedykowała prof. Maszewskiemu.

Festiwal Malta to prawie 50 wydarzeń, z czego 35 wydarzeń jest bezpłatnych. Potrwa do 2 lipca i zakończy wielkim koncertem przygotowanym wspólnie z Poznań Pride Week i Grupą Stonewall. Na scenie wystąpią Natalia Nykiel, Baasch i Bass Brass, a afterparty poprowadzą DJ Blik z Dominiką Płonką. Program festiwalu i bieżące informacje o biletach znajdują się na stronie internetowej Malta Festival Poznań.

Podziel się: