Malta Festival Poznań. Co się będzie działo?

Festiwal Malta 2022 - otwarcie fot. Sławek Wąchała

Tradycyjna parada uliczna przez centrum, debaty, projekty teatralno-taneczne z całego świata i turecki noblista Orhan Pamuk jako gość specjalny. 28 czerwca rozpoczyna się Malta Festival Poznań, a hasłem przewodnim są w tym roku “Geografie wyobraźni”.

Festiwal tradycyjnie rozpocznie się uliczną paradą, wyreżyserowaną przez Piotra Tetlaka i Asocjację 2006, w której przejdą ludzie różnych kultur, pokoleń i doświadczeń. Będzie ona hołdem dla prof. Jarosława Maszewskiego, pedagoga i twórcy idei święta patronów Poznania. Na zakończenie barwnego pochodu zaśpiewa Hanna Banaszak.

Listę krajów w “geografiach wyobraźni”, przywoływanych w projektach artystów i artystek otwiera Turcja – głównym gościem Malty będzie turecki pisarz Orhan Pamuk, laureat literackiej Nagrody Nobla z 2006 roku. W Poznaniu spotka się z miłośnika swoich książek, wysłucha libretta, czytanego przez Andrzeja Chyrę, i muzycznych fragmentów opery “Ja, Şeküre” Aleksandra Nowaka na podstawie swojej powieści “Nazywam się Czerwień”.

Agnieszka Ayşen Kaim przybliży turecką sztukę opowiadania, Marta Puchłowska – świat ebru – tureckiego malarstwa na wodzie. Będą to opowieści o dwojgu zakochanych, których połączyła fascynacja do ich odmiennych kultur: polskiej i tureckiej. Natomiast o tureckim dziedzictwie, wadach i zaletach położenia między Europą i Turcją oraz oczywiście twórczości Orhana Pamuka, w tym jego najnowszej książce “Noce zarazy”, będzie można posłuchać na spotkaniu z nim samym. Rozmowę poprowadzi dziennikarz i krytyk literacki Michał Nogaś.

A jakie jeszcze inne kraje i kultury zagoszczą na Malta Festival Poznań? Afrobrazylijska twórczyni Ana Pi zaprezentuje efekt swoich badań nad haitańskim dziedzictwem wudu i jego miejscem we współczesnej haitańskiej wyobraźni, zwłaszcza współczesnych haitańskich tańcach miejskich. O różnych formach azjatyckiego szamanizmu opowie singapursko-niemiecki artysta Choy Ka Fai.

Patrick Ziza z kolei zabierze widzów do Konga i zaprezentuje zjawisko dandyzmu, z całym bogactwem i oryginalnością kongijskiej wyobraźni. Białoruski performer Igor Shugaleev w spektaklu Sergeya Shabohina opowie o swoim doświadczeniu poszukiwania wolności i politycznych prześladowaniach.

Warto będzie zajrzeć do Centrum Festiwalowego w siedzibie Fundacji Malta w Arkadii przy ul. Ratajczaka 44. Tam będą się odbywały maltańskie debaty wokół tematu międzykulturowości z udziałem m.in. Moniki Bobako, Adama Balcera, Bogusława Zagórskiego, Marceliny Szumer-Brysz czy Agnieszki Ayşen Kaim. Z kolei na tarasie zagrają Oh Voyage, duet pochodzący z Turcji, Moriah Woods z Ameryki i białoruski VVaxplay Live. Wieczorem będą się odbywać DJ sety i organizowane we współpracy z Alter Event silent disco.

Olga Strizhniova, która odpowiada za aranżację wnętrza Centrum Festiwalowego, poprowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych z tworzenia gobelinów oraz wielofunkcyjnych, ozdobnych masek, będą też specjalne warsztaty dla dzieci – program Wolno Dzieciom świętuje w tym roku swoje 10-lecie. Najmłodsi będą też mieli swoje spektakle na Malcie – będą się odbywać w parku im. F. Chopina. Tam też będzie działał jarmark ukraińskich rękodzielniczek, na którym będzie można nabyć ręcznie robione wianki, zabawki z dzianiny, chusty czy biżuterię. Będą także warsztaty z techniki sitodruku z Miką Starowską.

W ramach Poznania na Malcie w tym roku zaprezentują się Republika Sztuki Tłusta Langusta i Barak Kultury, dzięki którym obejrzymy spektakle Rimmy Tyshkevych, Anastasii Ivasovej i Ewy Kaczmarek oraz Teatru Emigrant, a także instalację dźwiękowo-przestrzenną Lidii Gómez Herrery i Krzysztofa Cicheńskiego.

Natomiast finał festiwalu odbędzie się 2 lipca wspólnie z Poznań Pride Week i Grupą Stonewall, a będzie trwał cały wieczór i noc: na scenie wystąpią Natalia Nykiel, Baasch i Bass Brass, a afterparty poprowadzą DJ Blik z Dominiką Płonką.

Festiwal to prawie 50 wydarzeń, z czego 35 wydarzeń jest bezpłatnych, ale na niektóre trzeba się zapisać przez stronę festiwalu. Program festiwalu i bieżące informacje o biletach są na stronie internetowej Malta Festival Poznań.

Podziel się: