Ostrzeszów: Wojewoda wprowadza obostrzenia z powodu koronawirusa

wojewoda Łukasz Mikołajczyk fot. WUW
Zawieszenie działalności środowiskowych domów samopomocy oraz wprowadzenie ograniczeń w funkcjonowaniu DPS-ów. Takie ograniczenia zalecił samorządom powiatu ostrzeszowskiego wojewoda Łukasz Mikołajczyk. A to dopiero początek.

Sytuacji w powiecie ostrzeszowskim, gdzie doszło do powstania ogniska zakażeń w firmie drobiarskiej w Mikstacie, przygląda się także ministerstwo zdrowia. Jak powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministra, ognisko wyraźnie się rozwija i trzeba się liczyć z tym, że możemy tu mieć do czynienia z kilkuset zakażeniami – obecnie jest ich ponad 200.

Jeśli sytuacja dalej będzie się tak rozwijać, ministerstwo wprowadzi ograniczenia w obsłudze sklepów i wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń w powiecie. Jakich – jeszcze nie wiadomo, ale już lokalne samorządy i wojewoda pracują nad wprowadzeniem zasad ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Jak informowaliśmy, burmistrz Mikstatu ograniczył mieszkańcom dostęp do urzędu miasta i gminy. Teraz także wojewoda Łukasz Mikołajczyk zalecił zawieszenie działalności środowiskowych domów samopomocy oraz wprowadzenie ograniczeń w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej. Dziś decyzje w tej sprawie wydała z upoważnienia wojewody Aneta Niestrawska, wicewojewoda wielkopolski.

Czasowe ograniczenie działalności od 10 sierpnia do 13 września dotyczy domów pomocy społecznej w miejscowościach Kochłowy, Kobyla Góra i Marszałki. Mieszkańcy placówek do 13 września nie powinni opuszczać DPS-ów, za wyjątkiem sytuacji zdrowotnych wymagających konsultacji medycznych. Wstrzymane będą także odwiedziny i urlopowanie mieszkańców. W związku z zagrożeniem koronawirusem, wojewoda polecił także staroście ostrzeszowskiemu oraz burmistrzowi Ostrzeszowa zawiesić działalność środowiskowych domów samopomocy w Doruchowie, Kuźnicy Grabowskiej oraz w Ostrzeszowie. Zawieszenie działalności ma obowiązywać w terminie od 17 sierpnia do 13 września.

Decyzje podyktowane są aktualną sytuacją epidemiologiczną na terenie powiatu ostrzeszowskiego i mają na celu zabezpieczenie mieszkańców placówek. W najbliższy piątek w Mikstacie stanie też mobilny punkt pobrań prób na obecność koronawirusa, gdzie będzie się mógł przebadać każdy chętny.

WUW, el

Podziel się: