Noc Naukowców w Poznaniu. Co się będzie działo?

Piknik lotniczy fot. Politechnika Poznańska

Fascynujące warsztaty, niesamowite pokazy oraz poznawanie sekretów laboratoriów. 30 września startuje kolejna edycja Nocy Naukowców. Współtworzą ją także poznańskie uczelnie, między innymi UAM i Politechnika Poznańska, a hasłem przewodnim w tym roku jest Zielony Ład.

Noc Naukowców to europejska impreza odbywająca się tego samego dnia w całej Europie. Powstała w 2005 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Tej nocy naukowcy europejskich miast odchodzą od swoich poważnych projektów, by zachwycać publiczność, zmieniać wizerunek naukowca, a przede wszystkim zachęcać młodzież do podejmowania kariery naukowej – a wszystko to w atmosferze zabawy.

W Poznaniu Noc Naukowców odbywa się już po raz szesnasty, a w jej organizację włączyły się Politechnika Poznańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Ekonomiczny, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Instytut Fizyki Molekularnej PAN oraz Instytut Genetyki Człowieka PAN.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zaprasza na wykłady, warsztaty, prezentacje, wycieczki, pokazy – wszystkie będzie łączyć wspólne przesłanie, czyli Zielony Ład. Naukowcy i studenci UAM będą chcieli zwrócić uwagę uczestników wydarzenia na problemy związane z ochroną środowiska czy zmianami klimatu. W programie jest prawie 80 wydarzeń z różnych dziedzin nauki, od archeologii do psychologii, od fizyki po nauki o klimacie.

Z kolei Politechnika Poznańska zaprasza na szereg spektakularnych doświadczeń naukowych, łączenie się z innymi europejskimi ośrodkami naukowymi, studio online dla wszystkich tych, którzy nie będą mogli dotrzeć na wydarzenie – i na imprezę towarzyszącą, czyli Piknik Lotniczy 1 października w Kampusie Kąkolewo.

Szczegółowy program Nocy Naukowców znajduje się na stronie imprezy.

Podziel się: