Nie będzie automatów paczkowych w centrum Poznania? Konserwator zabytków wydał nakaz

fot. Depositphotos (zdjęcie ilustracyjne)

Miejski Konserwator Zabytków wydał nakaz ich demontażu, a także nałożył karę na operatorów: 107 tys. zł na InPost i 37 tys. zł na Allegro. Urządzenia stały w strefie ochrony konserwatorskiej, a nie miały na to pozwoleń.

Automatów paczkowych w centrum miasta nie brakuje, także w dzielnicach objętych ochroną konserwatorską, jak Sołacz, Stare Miasto czy Jeżyce. Sęk w tym, że stawianie jakichkolwiek instalacji w takich rejonach wymaga zgody Miejskiego Konserwatora Zabytków, a tylko kilka automatów paczkowych miało takie zgody, jak informowaliśmy kilka miesięcy temu. Biuro konserwatora zajęło się sprawą po zgłoszeniach od rad osiedli. Jak informuje Radio Poznań, pracownicy MKZ sprawdzili wszystkie automaty paczkowe w strefie i okazało się, że aż 58 zamontowano nielegalnie.

W związku z tym MKZ wydał nakazy zdemontowania wszystkich tych urządzeń. Nie będzie też możliwości legalizacji już postawionych urządzeń – firmy stawiające automaty paczkowe będą je musiały zdemontować, wystąpić o pozwolenie na postawienie – i dopiero gdy je dostaną, postawić ponownie we wskazanej lokalizacji.

Firmy nie zgadzają się z decyzją MKZ tak w kwestii kar finansowych, jak i nakazu demontażu urządzeń, więc odwołały się w tej sprawie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. InPost wydał w tej sprawie oświadczenie zapewniając, że stara się spełniać oczekiwania mieszkańców, ale także współpracować z takimi organami jak MKZ i wypełniać ich decyzje. Z góry więc przeprasza mieszkańców za brak dostępności do niektórych automatów paczkowych, które trzeba było zdemontować ze względu na decyzję konserwatora.

Podziel się:

Ostatnio dodane: