Strajk Kobiet Poznań 31.10 fot. Sławek Wąchała

Najnowszy sondaż: PiS nadal traci poparcie

Najnowszy sondaż IBRiS dla Wirtualnej Polski jest potwierdzeniem spadkowych tendencji, jeśli chodzi o Prawo i Sprawiedliwość. Gdyby wybory odbyły się dziś, na PiS oddałoby głos zaledwie 29 proc. badanych.

W wyborach parlamentarnych, gdyby odbyły się teraz, zadeklarowało udział 41,2 proc. ankietowanych. 52,1 proc. nie wzięłoby udziału, a 6,7 proc. było niezdecydowanych.

29 proc. badanych zagłosowało by na Zjednoczoną Prawicę, a niewiele mniej, bo 24 proc. na Koalicję Obywatelską. 14, 9 proc. zdobyłby ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, 6,9 proc. Lewica, a 5,3 proc. – Konfederacja. Do Sejmu nie weszłoby PSL, które otrzymałoby tylko 3,3 proc. poparcia. A 16,6 proc. badanych nie wie, na kogo oddałoby głos.

Według poprzedniego badania, które przeprowadził CBOS, na Zjednoczoną Prawicę zamierzało oddać głos 31 proc. badanych, a to już oznaczało spadek o 9 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego badania. Przypomnijmy, że kilka dni temu opublikowaliśmy sondaż Kantar dla “Gazety Wyborczej”, zgodnie z którym na PiS zagłosowałoby tylko 26 proc. wyborców, a od poprzedniego badania spadły aż o 12 proc.

Autorzy badania IBRiS zwracają też uwagę na niską prognozowana frekwencję wyborczą. To efekt, ich zdaniem, masowych protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Zapytani o to respondenci w większości źle oceniali to orzeczenie (prawie 66 proc.). A 69 proc. uważa, że powinno zostać przeprowadzone referendum w sprawie dopuszczalności i warunków dopuszczalności aborcji.

Tylko 10, 1 proc. oceniło wyrok TK jako zdecydowanie dobry, 14,8 uznało go za raczej dobry, a 9 proc. nie miało zdania.

el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze