Sejm Rzeczypospolitej Polskiej fot. Kpalion

Dramatyczny spadek poparcia dla PiS

Aż o 12 proc. spadły notowania Prawa i Sprawiedliwości tylko w ciągu kilku ostatnich dni protestów kobiet w Polsce. Według najnowszego sondażu Kantar dla “Gazety Wyborczej” na PiS zagłosowałoby tylko 26 proc. wyborców.

Jeszcze na początku października poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego oscylowało między 38 a 36 proc., w zależności od tego, kto przeprowadzał badanie. Teraz spadło do 26 proc. i to jeden z najgorszych wyników w ciągu kilku ostatnich lat.

Skąd taki spadek? Odpowiedź kryje się w terminie – zrealizowano je 26 i 27 października, a więc po decyzji Trybunału Konstytucyjnego na temat aborcji. A na prośbę ankieterów, by badani w skali od 1 do 10 określili, jak ważna była dla nich ta decyzja – aż 35 proc. zakreśliło 10 punktów. 68 proc. od 6 do 10 punktów i tylko 14 proc. stwierdziło, że się tym nie interesuje.

PiS dogania Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowałoby 24 proc. badanych, czyli zaledwie 2 pkt. procentowe mniej niż na PiS. 18 proc. ankietowanych oddałoby głos na Polskę 2050 Szymona Hołowni – tu nastąpił wzrost o 8 pkt. proc. – a czwarte miejsce zajmują wspólnie Lewica i Konfederacja – na obie partie zagłosowałoby po 8 proc. wyborców. Na koalicję PSL – Kukiz’15, oddałoby głosy zaledwie 3 proc. badanych.

el

5 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze