Michał Dworczyk fot. KPRM

Minister Dworczyk: prokuratorzy będą szczepieni po seniorach

“Zgodnie z sugestiami dokonaliśmy podział pierwszego etapu na trzy części” – powiedział dziś minister Michał Dworczyk. – “1a to seniorzy 60+, 1b osoby z chorobami przewlekłymi (nowotwory, przeszczepy, dializy), 1c to nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych”.

To efekt ogólnopolskiej krytyki najnowszego rozporządzenia rządu – zgodnie z nim zaraz po pracownikach służby zdrowia mieli zostać zaszczepieni prokuratorzy jako część służb mundurowych. Zmiana kolejności wywołała powszechne oburzenie, bo według wcześniejszych ustaleń po służbie zdrowia mieli zostać zaszczepieni seniorzy oraz osoby przewlekle chore.

Po fali krytyki i protestów rząd zdecydował się przywrócić poprzednią kolejność.
– W każdym procesie decyzyjnym mogą pojawić się błędy, które trzeba skorygować – powiedział dziś minister Dworczyk. – I dzisiaj korygujemy ten nasz błąd.

Według informacji Onetu za przeniesienie prokuratorów do pierwszej grupy szczepień odpowiedzialny był Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski, którego zdaniem niezaszczepienie prokuratorów zagroziłoby sprawności działania państwa, a sami prokuratorzy należą do grupy wysokiego ryzyka. Mimo sprzeciwu części ministrów udało mu się przeforsować swój pomysł umieszczenia prokuratorów przed seniorami i przewlekle chorymi. Jednak, jak podaje Onet.pl, po protestach społecznych i interwencji Jarosława Kaczyńskiego, kolejność szczepień zmieniono i prokuratorzy znaleźli się za seniorami oraz przewlekle chorymi.

Minister Dworczyk powiedział też, że do dziś na szczepienie przeciw covid-19 zarejestrowało się 669 593 pacjentów z grupy 80+. A ponad 70 proc. mieszkańców domów pomocy społecznej zgłosiło chęć zaszczepienia przeciw koronawirusowi.
– Jeżeli dodalibyśmy seniorów 80+ z DPS, którzy już są szczepieni, to mamy grupę ponad 700 tys. seniorów – podkreślił. – A to wszystko po 5 dniach od uruchomienia rejestracji.

Minister przypomniał też, że 22 stycznia o 6 rano zostanie uruchomiony system rejestracji i infolinię dla pacjentów 70+. Seniorzy mogą też korzystać z pomocy Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów pod numerem tel. 22 505 11 11. Zapewnił też, że nie będzie opóźnień w rozpoczęciu szczepień grupy 1., czyli seniorów 70+, które rozpoczną się 25 stycznia. Z powodu zmniejszenia dostaw szczepionki od Pfizera opóźni się jedynie proces szczepienia grupy 0.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze