minister Michał Dworczyk fot. KPRM

Dlaczego prokuratorzy zostali dodani do grupy 1 szczepień?

Zapytany o to minister Michał Dworczyk odpowiedział, że są osobami “kluczowymi z punktu widzenia całego procesu funkcjonowania państwa”.

Nagła decyzja dodania, i to w ostatniej chwili, do grupy pierwszej prokuratorów i służby specjalne wzbudziła zdumienie i oburzenie w całym kraju – zwłaszcza po wcześniej odmowie dodania do grupy adwokatów. Co więc zadecydowało, że w grupie seniorów, nauczycieli i służb mundurowych znaleźli się prokuratorzy?

Jak podaje Onet.pl daniem ministra Dworczyka to nie było dodanie prokuratorów, ale doprecyzowanie listy służb mundurowych. A ta grupa była tam od samego początku. Poza tym i tak w pierwszej kolejności w tej grupie zostaną zaszczepieni seniorzy, a później nauczyciele. Prokuratorzy znajdą się na końcu grupy.

Jednak tłumaczenie ministra wywołało chyba jeszcze większe oburzenie niż sama decyzja. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że prokuratorzy nie są służbami mundurowymi za wyjątkiem prokuratorów wojskowych. Jeśli jednak uznać ich za takich – to trzeba byłoby pod służby mundurowe podciągnąć cały wymiar sprawiedliwości, czyli sędziów i adwokatów również. Tymczasem o nich w “doprecyzowaniu” nie ma mowy.

Przeciwko tej decyzji jest główny doradca premiera do spraw pandemii, prof. Andrzej Horban, krytykuje ją także opozycja, a szef PO, Borys Budka, zaapelował do premiera o usunięcie prokuratorów z grupy pierwszej, ponieważ pozbawiają oni szczepień tych, którzy ich najbardziej potrzebują. Trudno ich także uznać za stojących na pierwszej linii walki z pandemią.

Jednak minister Dworczyk jest innego zdania. Zwrócił uwagę na to, że prokuratorzy są wykorzystywani, zwłaszcza teraz, podczas pandemii, na pierwszej linii jako eksperci. A decyzja o ich dołączeniu do tej grupy zostało podjęte po międzyresortowych konsultacjach i za zgodą całego rządu.

1 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze