Lewica: Ochrona środowiska to jest nasze “number one” wszystkich postulatów

Działacze Lewicy skupili się dzisiaj na suszy jaka panuje w Wielkopolsce i tłumaczyli jakim zagrożeniem może być brak odpowiedniej reakcji na zmiany klimatyczne.

Instytucje państwowej w lipcu wydały komunikaty ostrzegawcze w związku z wyjątkowo niskim stanem wód w polskich rzekach. O tym, że Wielkopolska wysycha naukowcy mówią już od wielu lat. Wobec tegorocznych, rekordowych, upałów te ostrzeżenia nabierają nowej mocy.

Co gorsza, panujące warunki już w sierpniu mogą odczuć mieszkańcy Wielkopolski. Z powodu upałów mogą się pojawić problemy z dostępem do wody. Już teraz jedna z gmin zdecydowała się na wprowadzenie zakazu podlewania ogródków – właśnie ze względu na braki w wodzie. – Niżówka jest też związana z suchą zimą oraz suchym poprzedniem latem. Jest to jedno ze zjawisk ekstremalnych – ostrzega Amadeusz Smirnow, z partii Razem. – Przypomnijmy, że Polska ma poziom wód gruntowych zbliżony do Egiptu, a Egipt przecież jest państwem pustynnym!

Co w tej sytuacji można zrobić? Przede wszystkim ograniczyć rolę człowieka w ekosystem i to postulują działacze Lewicy. Sadzenie dodatkowych drzew (przy jednoczesnym braku ich wycinania) czy wstrzymanie koszenia trawników podczas suszy to realne działania, które mogą znacząco spowolnić proces “stepowienia” Wielkopolski. – Ten problem dotyczy każdego i każdą z nas, na każdym poziomie – przekonywała Katarzyna Ueberhan, z Wiosny.

– Mamy problemy z zabezpieczeniem wód gruntowych i wysychaniem rzek już od dłuższego czasu – tłumaczyła Anna Wachowska-Kucharska, z partii Razem. – To jest kwestia, która szczególnie dotyczy Wielkopolski. Pozostaje więc pytanie, dlaczego w kwestiach najważniejszych dla społeczeństwa, zarówno w Wielkopolsce, jak i Poznaniu władze nie podejmują żadnych działań, które miałyby na celu zatrzymania tego procesu, a przynajmniej jego zminimalizowanie. Te problemy, które są związane z ochroną środowiska i ze zmianą klimatu to są w tej chwili największe wyzwania, jakie przed nami stoją. Ochrona środowiska to jest nasze “number one” wszystkich postulatów. Musimy zacząć na poważnie rozmawiać o zmianach, które dotyczą ochrony środowiska.

Daj znać innym

Dodaj komentarz

avatar