Pożar w Przysiece fot. OSP KSRG Kościan

Kościan: Co z decyzją w sprawie składowiska odpadów w Przysiece Polskiej?

Na składowisku w Przysiece Polskiej regularnie wybuchają pożary, okoliczni mieszkańcy składają skargi do wszystkich możliwych jednostek – a urząd marszałkowski od pół roku nie podjął decyzji w tej sprawie.

Przypomnijmy: tylko w tym roku na składowisku odpadów w Przysiece Polskiej wybuchło już pięć pożarów. Podczas nich cała okolica jest spowita dymem ze spalanych, także plastikowych, odpadów. Dym zawiera toksyczne substancje i utrudnia ruch na leżącej obok trasie kolejowej Poznań – Leszno. Przy większości pożarów jest zamykany przynajmniej jeden tor.

Jak to możliwe, że w regionie słynącym z praworządności od ponad roku nikt nie umie rozwiązać problemu płonącego wysypiska, stwarzającego realne zagrożenie dla okolicznych mieszkańców?

Ponieważ firma, na terenie którego doszło do pożarów, prowadzi działalność zgodną z prawem, na podstawie zezwoleń wydanych przez właściwe organy ochrony środowiska, którym w zakresie przetwarzania odpadów jest marszałek Wielkopolski. Pożary są spowodowane samozapłonem, jak stwierdzili strażacy, więc nie ma podstaw do zakazania działalności.

Jednak jak podało Radio Poznań, Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego poinformował, że według Wielkopolskiego Inspektora Ochrony Środowiska na składowisku w Przysiece nie dzieje się nic takiego, co uzasadniałoby wydanie decyzji wstrzymującej działalność spółki prowadzącej składowisko.

Jednak urzędnicy marszałka nadal zajmują się sprawą, ponieważ zmieniły się przepisy co do wymagań przeciwpożarowych, a także ilości składowanych odpadów, do których firma musi się dostosować, inaczej straci prawo do składowania i przetwarzania śmieci. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego musi wyznaczyć nowe limity ilości odpadów i zasady usunięcia nadmiaru tych, które się na składowisku znajdują.

Decyzja w tej sprawie, według WIOŚ, powinna zapaść do 5 marca. Nie zapadła do dziś.

0 0 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze