Koncertu Zenona Martyniuka w Auli UAM nie będzie!

fot. Depositphotos (zdjęcie ilustracyjne)

Po protestach muzyków i młodzieżowych radnych organizator zdecydował, że koncert Zenona Martyniuka, zaplanowany na 20 lutego w Auli UAM, jednak się nie odbędzie. O decyzji organizatora poinformował podczas sesji rady miasta radny Michał Grześ.

Przypomnijmy, że gdy podano informację o tym, że w Auli UAM podczas tegorocznego karnawału ma wystąpić Zenon Martyniuk, w środowisku muzyków się zagotowało. Otwarcie przeciwko koncertowi zaprotestowali filharmonicy, uważając, że w miejscu, w którym odbywają się wydarzenia takie jak Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego, koncert disco polo nie powinien mieć miejsca.

Negatywnie zaopiniowała też pomysł tego koncertu Młodzieżowa Rada Miasta, a neutralne stanowisko zachował Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, właściciel auli. Jego rzeczniczka stwierdziła, że w auli odbywały się i będą odbywać nadal bardzo różnorodne koncerty, muzyka disco polo istnieje w przestrzeni publicznej i ma swoich odbiorców, czy to się nam podoba, czy nie, a o gustach się nie dyskutuje.

Teraz jednak okazuje się, że koncert się nie odbędzie, o czym – jak informuje Radio Poznań – powiadomił radny Michał Grześ podczas trwającej właśnie sesji rady miasta. Radny przypomniał też, że za czasów zaborów aula ówczesnej Akademii Królewskiej nie przysłużyła się do kultywowania polskości tych ziem, a wręcz przeciwnie. Podczas drugiej wojny światowej obradowało w niej NSDAP, a po wojnie – PZPR. Uznawanie Auli UAM za miejsce szczególne dla polskiej kultury jest więc niejaką przesadą.

Organizator koncertu nie podał swojej decyzji, jednak na serwisach sprzedażowych informacja już jest zamieszczona.

Podziel się:

Ostatnio dodane: