Kalisz: Biskup Edward Janiak nadal przebywa diecezji kaliskiej?

biskup Edward Janiak fot. Diecezja kaliska
Emerytowany biskup, jeden z bohaterów filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”, został przez Watykan odwołany ze stanowiska, miał też opuścić teren diecezji kaliskiej. Ale wiele wskazuje na to, że nadal w niej przebywa.

Jak ujawnił „Głos Wielkopolski”, były biskup kaliski przebywa w Domu Pomocy Caritas w Złoczewie – Złoczew znajduje się na terenie diecezji kaliskiej, a sam biskup był inicjatorem budowy tego domu i był na jego otwarciu w 2017 roku. Jak to się jednak ma do nakazu Watykanu, by opuścił teren diecezji?

Biskup Edward Janiak wyjaśnił „Głosowi Wielkopolskiemu”, że nie łamie nakazu, bo przyjechał do Złoczewa ze względu na szczepienie przeciwko koronawirusowi. Gdy je dostanie – wyjedzie, co nastąpi już za kilka dni. Ale nie chciał powiedzieć, dokąd.

Przypomnijmy, że biskup został odwołany ze stanowiska ze względu na tuszowanie przestępstw popełnianych przez księdza Arkadiusza H., pedofila. Biskup wiedział o nich, ale jedynym jego działaniem, gdy sprawa w jednej parafii stała się zbyt głośna, było przenoszenie księdza H. do innej. Watykan ukarał go też zakazem udziału w publicznych celebracjach i spotkaniach na terenie diecezji oraz nakazem opuszczenia diecezji kaliskiej.

Biskup polecenia nie wykonał przebywając w Złoczewie, jednak co ciekawe – mimo że on sam potwierdził swój pobyt, to kuria kaliska twierdzi, że nie wie, gdzie on jest. Nie wie też dyrektor tamtejszej Caritas – powiedział, że dopiero co objął swoje obowiązki, w Złoczewie jeszcze nie był i nic mu nie wiadomo, by miał tam przebywać biskup Janiak. Podobnej odpowiedzi udzieliła pracownica ośrodka w Złoczewie, z którą udało się porozmawiać dziennikarzom.

 

Podziel się: