biskup Edward Janiak fot. Diecezja kaliska

Watykan ukarał arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia i biskupa Edward Janiaka

Duchowni zostali ukarani za tuszowanie nadużyć seksualnych w ich diecezjach. Nie wolno im uczestniczyć w jakichkolwiek publicznych uroczystościach religijnych w swoich archidiecezjach.

O decyzji Watykanu poinformował Onet.pl. Jak wynika z komunikatu, po przeprowadzeniu dochodzenia dotyczącego zaniedbań arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia w sprawie nadużyć seksualnych popełnianych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, a także innych kwestii Stolica Apostolska zadecydowała, że ma on zamieszkać poza archidiecezją gdańską i nie wolno mu uczestniczyć “w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej”. Ma także z osobistych funduszy wpłacić odpowiednią kwotę na „Fundację św. Józefa”, która zajmuje się pomocą ofiarom nadużyć duchownych.

Podobnie ukarany został biskup Edward Janiak. On także ma zakaz udziału w publicznych celebracjach religijnych i świeckich, musi też wpłacić odpowiednią kwotę ze swoich funduszy na konto fundacji św. Józefa. Nie wolno mu zamieszkać w diecezji kaliskiej.

Jak informuje Onet.pl, postępowanie toczyło się na podstawie przepisów motu proprio “Vos estis lux mundi”, dekretu ogłoszonego przez papieża Franciszka w 2019 r., a określającego procedury zgłaszania i badania przypadków tuszowania przestępstw seksualnych w kościele. Dochodzeniem zajmowali się księża spoza obu diecezji przy pomocy duchownych spoza Polski.

Biskup Edward Janiak został oskarżony o tuszowanie pedofilii w filmie “zabawa w chowanego” braci Sekielskich. Po emisji filmu biskup został odsunięty od zarządzania diecezją kaliską, a mieszkańcy protestowali przeciwko udziałowi biskupa w uroczystościach na terenie Kalisza.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze