Jest segregacja sanitarna czy nie w CK Zamek?

CK Zamek fot. L. Łada

10 grudnia politycy Konfederacji na konferencji prasowej przed CK Zamek wezwali placówkę do rezygnacji z segregowania widzów na zaszczepionych i niezaszczepionych. Zamek właśnie nadesłał odpowiedź, że… żadnej segregacji nie prowadzi.

Przypomnijmy: 10 grudnia politycy Konfederacji wystosowali do władz CK Zamek list otwarty wzywając do natychmiastowego zaprzestania segregowania i dzielenia ludzi ze względu na fakt przyjęcia lub nie szczepienia przeciwko covid-19 ze względu na naruszenie prawa.

Od 6 grudnia bowiem osoby, które nie są zaszczepione lub nie mają aktualnego negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa, nie mogą korzystać z atrakcji oferowanych przez CK Zamek.

CK Zamek odpowiedział Konfederacji, a ta opublikowała odpowiedź na Facebooku, opatrując ją komentarzem: „A podstawy prawnej jak nie było tak nie ma gdyż rozporządzeniem nie można ograniczyć swobód obywatelskich” (pisownia oryginalna).

Bo w swojej odpowiedzi CK Zamek informuje, że nie prowadzi żadnej segregacji ludzi w zależności od faktu ich zaszczepienia lub niezaszczepienia. „Ponieważ nie wprowadziliśmy zakazu wstępu na nasze wydarzenia dla osób niezaszczepionych, nie możemy wskazać podstawy prawnej działania, którego nie wprowadziliśmy” – czytamy w piśmie. Placówka wyjaśnia dalej, że nowe zasady udziału w wydarzeniach kulturalnych dają możliwość udziału w nich tak osobom zaszczepionym, jak i niezaszczepionym, tyle że osoby niezaszczepione muszą przedstawić aktualny negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub posiadać udokumentowany status ozdrowieńca.

CK Zamek zwraca też uwagę, że nowe zasady są jasne i proste, a każdy z potencjalnych widzów przed kupnem biletu otrzymuje o nich informację, więc dokładnie wie, na co się decyduje. Jeśli więc zasady mu nie odpowiadają, może zrezygnować z udziału w wydarzeniu – ale jeśli się decyduje, to wie, że musi udostępnić dane niezbędne do realizacji obowiązku nałożonego na placówkę rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. „Prawo wyboru nadal pozostaje prawem Widza” – podsumowuje CK Zamek.