Jarocin: Apel do rządu o obniżkę cen gazu. Mieszkańców dotknęły podwyżki nawet o 170 procent!

Gmina Jarocin jest kolejną gminą w Polsce, której mieszkańców dotknęły podwyżki gazu nawet o 170 proc. Dlatego Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina, wystąpił w tej sprawie do rządu, apelując o… prawo i sprawiedliwość.

Mieszkańcy gminy Jarocin, podobnie jak gminy Jaraczewo, otrzymali podwyżki ceny gazu nawet o 170 proc. W podobnej sytuacji są, przypomnijmy, mieszkańcy gmin Tarnowo Podgórne, Buk i Opalenica, którzy demonstrowali w weekend przed siedzibą spółki G.EN Gaz Energia w Tarnowie Podgórnym. Bo to ona dostarcza im gaz i o tyle podwyższyła ceny.

Jarocińscy radni wystosowali apel w sprawie podwyżek do spółek gazowych, między innymi do PGNiG i G.EN. GAZ Energia. natomiast burmistrz Jaraczewa, Dariusz Strugała, napisał list do ministra Jacka Sasina, jako szefa aktywów państwowych, z prośbą o interwencję.

To jednak dopiero początek – około 30 samorządów z całego kraju, które szczególnie zostały dotknięte podwyżkami cen gazu, założyły Ogólnopolski Komitet Protestacyjny Przeciwko Drastycznym Podwyżkom Cen Gazu, w którym działa także jaraczewski burmistrz. Jego członkami są także inne poszkodowane wielkopolskie gminy.

Zdaniem Dariusza Strugały komitet zamierza wywierać presję na rząd, by jak najszybciej rozwiązał ten problem. Jeśli to nie da rezultatów – gminy nie wykluczają wystąpienia do sądu. Z kolei burmistrz Jarocina Adam Pawlicki zwrócił uwagę, że gaz jest wydobywany w powiecie jarocińskim, tymczasem jeden z przedsiębiorców z Jarocina, który korzysta z gazu sprzedawanego przez PGNiG, płaci za niego więcej niż inni przedsiębiorcy w Polsce, którzy również są klientami PGNiG. Natomiast miejska spółka Jarocin Sport, prowadząca obiekty sportowe, basen i hotel, która także korzysta z ogrzewania gazowego, będzie musiała za nie zapłacić nie 500 tys. zł, ale półtora miliona.

Jak tak dalej pójdzie, to poważnym problemem stanie się ubóstwo energetyczne regionów i mieszkańców, a także znaczne pogorszenie jakości powietrza, bo do łask wrócą piece tradycyjne, które są tańsze, a w których można palić wszystkim. Samorządowiec zaapelował więc do rządu o prawo i sprawiedliwość, by ceny gazu w gminie były takie same jak w innych regionach kraju. Bo na razie są wyższe, mimo że gmina korzysta z polskiego gazu, wydobywanego na jej terenie.

Źródło: wlkp24.info

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze