Jarocin: Radni protestują przeciwko skandalicznej podwyżce gazu

sesja fot. UM Jarocin

Samorządowcy z gminy Jarocin zapowiedzieli interwencję w Urzędzie Regulacji Energetyki oraz Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie wzrostu cen gazu. Podwyżkę nazwali „skandaliczną”, bo wynosi 170 proc.

Jarocin to nie jedyna gmina, której mieszkańcy zostali zaskoczeni takimi podwyżkami. Jednak nie sama podwyżka, choć rzeczywiście drastyczna, budzi wątpliwości jarocińskich radnych.
„Od 1 października 2021 r. odbiorcy, którym paliwo dostarczają ANCO sp. z o. o. i G.EN GAZ ENERGIA sp. z o. o. zapłacą za gaz nawet o 170 procent więcej” – informuje jarociński magistrat. – „W tym samym czasie podwyżka dostarczanego gazu przez innego dostawcę – PGNiG S.A. wyniosła ok. 10 procent. Niezrozumiały dla nas mechanizm i drastyczny wzrost cen gazu uderza w całą społeczność Gminy Jarocin. Wysokie ceny gazu zwiększają koszty działalności przedsiębiorstw oraz wydatki gospodarstw domowych”.

Przedstawiciele gminy zwracają uwagę, że takie podwyżki uderzą w mieszkańców, ale sprawią też, że samorządy będą musiały liczyć się z większymi kosztami utrzymania obiektów publicznych, takich jak szkoły, przedszkola, żłobki, obiekty kulturalne czy sportowe. A to może się przełożyć na zmniejszenie oferty dla mieszkańców, bo przy zwiększonych kosztach utrzymania, które wcześniej nie zostały podane do wiadomości, więc też nie uwzględniono ich w budżetach jednostek – ofertę sportową i kulturalną trzeba będzie okroić.

Radni chcą, aby państwowe organy sprawdziły, czy dostarczyciel gazu nie wykorzystuje swojej monopolistycznej pozycji na rynku.
„W trosce o dobro całej społeczności Gminy Jarocin, wnosimy o weryfikację nowych cen dostarczanego paliwa oraz ich obniżkę. Apelujemy o to, aby poziom cen gazu był adekwatny do poziomu dochodu polskich rodzin” – napisali jarocińscy radni miejscy.

Przypomnijmy, że od kilku lat gmina Jarocin w ramach walki ze smogiem podejmuje działania, zachęcające mieszkańców do wymiany starych, nieefektywnych źródeł ogrzewania na ekologiczne, m.in. gazowe. Ale teraz, przy tak wysokich cenach, cały proces stanie, bo wielu mieszkańców zwyczajnie nie będzie stać nie tylko na montaż nowej instalacji, ale tez późniejsze korzystanie z niej przy takich cenach. Problem będą mieli także ci, którzy już mają nową instalację gazowa, na którą się wykosztowali – i po podwyżce nie będzie ich stać na ogrzanie domu gazem. Dla radnych zaskoczeniem jest fakt, że URE zaakceptował tak drastyczne podwyżki taryf.

Radni podczas wczorajszej sesji jednogłośnie przyjęli apel do ANCO i G.EN. GAZ Energia, UOKiK i URE w sprawie podwyżki. Dodajmy, że to nie jest jedyna gmina, która się zmaga z tym problemem. Podpisy pod protestem w tej sprawie zbiera gmina Buk, protest zapowiadają też gminy Jaraczewo i Tarnowo Podgórne.

Źródło: UM Jarocin

Podziel się:

Ostatnio dodane: