Jadwiga Emilewicz o fermach futrzarskich: „Nie można całej branży powiedzieć, że za pół roku przestanie istnieć”

Wicepremier skomentowała w ten sposób projekt ustawy Prawa i Sprawiedliwości o zakazie hodowli zwierząt na futra. Chce, by vacatio legis w przypadku tej ustawy trwało dłużej, aby hodowcy mieli czas na przestawienie się.

Wicepremier w RMF FM powiedziała, że co do zasady wprowadzenie ustawy jest słuszne i tu nie ma najmniejszych wątpliwości: jeśli ktoś hoduje zwierzęta w niehumanitarnych warunkach, to taka hodowla w cywilizowanym świecie nie ma prawa istnieć. Jednak nie można całej dużej branży z dnia na dzień powiedzieć, że za pół roku przestanie istnieć.

Dłuższe vacatio legis, powyżej obecnie proponowanego pół roku, rozwiązałoby sprawę. Wicepremier zamierza o tym rozmawiać z koalicjantami, by namówić ich do poparcia tego rozwiązania.

Sprawa projektu ustawy o ochronie zwierząt budzi mnóstwo emocji nie tylko z powodu całkowitej likwidacji ferm futrzarskich, ale też trzymania zwierząt na łańcuchach, zakazu kolczatek oraz zwiększonych uprawnień dla organizacji społecznych, które łatwiej i szybciej będą mogły odbierać maltretowane zwierzęta. W ustawie ma też zostać doprecyzowane, co to znaczy „złe warunki”, w jakich trzymane jest zwierzę, by nie było wątpliwości, czy interwencja jest zasadna czy nie.

el

Podziel się: