Gigantyczny koszt paliwa. „W grudniu MPK wydało dodatkowo aż 772 719,72 zł”

autobus linii 164 fot. ZTM

„Na skutek wysokich marż za paliwo w Grupie Orlen w grudniu ubr. MPK Poznań Sp. z o.o. wydało dodatkowo aż 772 719, 72 zł” – poinformował na swoim profilu na FB Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – „Marże te „cudownie” (?) zmalały tuż przed Sylwestrem”.

Zastępca prezydenta wyjaśnił też, co dałoby się zrobić za takie pieniądze.
„Tyle ile starczyłoby nam np. na wybudowanie blisko 10 nowych placów zabaw dla dzieci w przedszkolach” – wylicza Mariusz Wiśniewski. – „Już nie wspomnę, że gdyby te środki rzecz jasna w pierwszej kolejności zostały w MPK, to wsparłyby szereg innych pilnych wydatków naszego przewoźnika, spraw pracowniczych, materiałowych itd., które rosną na skutek m.in. inflacji, cen energii. Podobnie wyższe koszty za paliwo poniosły inne podmioty miejskie (czyli budżet mieszkańców Poznania) oraz oczywiście wszyscy obywatele”.

Przypomnijmy, że poznańskie MPK od dłuższego czasu zmaga się z brakiem kierowców, a jednym z powodów są niskie pensje. Spółka od ręki jest w stanie zatrudnić nawet 100 kierowców, teraz uruchomiła rezerwę, by dać pracownikom dodatkowe pieniądze i w ten sposób podnieść pensje. Każda dodatkowa złotówka bardzo by się przydała na ten cel.

„Sprawie ostatnich praktyk cenowych Orlenu w całym kraju ma się przyjrzeć Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, tak wynika z oficjalnych komunikatów” – podsumowuje zastępca prezydenta. – „O problemie tym sygnalizowały bowiem także inne polskie miasta. Będziemy tę sytuację monitorować i w zależności od rozstrzygnięć prawnych, podejmowali stosowne kroki”.

Podziel się:

Ostatnio dodane: