Poznań: W MPK brakuje kierowców. Z tego powodu wypadają kursy

autobus elektryczny fot. MPK

MPK Poznań od miesięcy nieustannie zamieszcza ogłoszenia o poszukiwaniu do pracy kierowców i motorniczych, oferując też szkolenia. Jednak mimo tego chętnych jest wciąż za mało i z tego powodu z rozkładu wypadają kursy.

Według „Głosu Wielkopolskiego” braki kadrowe są tak duże, że MPK natychmiast może dać pracę aż stu kierowcom autobusów, byleby mieli prawo jazdy kategorii D i świadectwo kwalifikacji. I to, niestety, odbija się na jakości poznańskiej komunikacji – z powodu braków kadrowych wiele autobusów po prostu „wypada” z rozkładów jazdy, bo nie ma komu ich poprowadzić.

Sytuację pogorszył jeszcze remont trasy PST, który rozpoczął się 1 sierpnia. Ponieważ nie kursują tramwaje, na tej trasie kursuje znacznie więcej autobusów. To powoduje, że braki kierowców są jeszcze bardziej dotkliwe i bywa, że są oni ściągani z innych linii, gdzie w związku z tym wypadają kursy. Według informacji „Głosu Wielkopolskiego, podanej przez czytelnika, tylko 8 sierpnia zabrakło 10 kierowców, co w przełożeniu na liczbę kursów wykonywanych przez nich w czasie pracy oznacza około 100 odwołanych kursów! Gdy do tego doliczy się awarie, wypadki, korki czy takie zdarzenia jak choroba albo urlop – to braki kadrowe stają się znacznie większe.

Spółka potwierdza, że obecnie ma prawie 150 wakatów. Jak wyjaśnił Maciej Szkudlarek z Biura Komunikacji Społecznej MPK Poznań, dzięki usługom agencji pracy oraz zleceniobiorców udaje się realizować zamówione przewozy – w znacznym stopniu. Jednak cały czas szukani są nowi pracownicy: ogłoszenia można znaleźć w mediach społecznościowych, na słupach informacyjnych i wydawnictwach miejskich.

Kierowcy z prawem jazdy kategorii D i świadectwem kwalifikacji są przyjmowani od razu. kandydaci musza mieć skończone 21 lat, wykształcenie minimum zawodowe i prawo jazdy kategorii B, a także nie być karani. Jeśli ktoś chce pracować, a nie ma uprawnień, MPK zorganizuje chętnym specjalny kurs. Najbliższy, z gwarancją zatrudnienia, zaczyna się we wrześniu i jest bezpłatny dla osób, które co najmniej 3 lata będą pracować w MPK.