Duże zmiany na Łacinie w Poznaniu! Nie tylko park, ale i zbiornik retencyjny

przyszły park św. Franciszka fot. UMP

Wszystko wskazuje na to, że na Łacinie w ciągu kilku najbliższych lat powstanie nie tylko park, ale i – po sąsiedzku – zbiornik retencyjny z częścią rekreacyjną. Właśnie trwa jego projektowanie.

W maju władze Poznania poinformowały o rozpoczęciu konsultacji społecznych w sprawie parku św. Franciszka, który ma powstać między ulicami Czesława Niemena a Krzywoustego, na tyłach galerii Posnania, na terenie o powierzchni półtora hektara. Taką decyzję podjęły władze Poznania, parafia Łacina i fundacja Zakłady Kórnickie, które są właścicielami terenu, a park miałby być gotowy w 2024 roku.

Okazuje się, że park to nie koniec zmian na tym terenie – po sąsiedzku, na skwerze Agnieszki Osieckiej, także mieszczącym się przy ulicy Niemena, ma powstać zbiornik retencyjny. Jak poinformowała Ratajska Telewizja Kablowa, tu zleceniodawcą jest Zarząd Dróg Miejskich, a za projekt odpowiadają Poznańskie Inwestycje Miejskie. Jak powiedziała telewizji Paulina Nowicka z PIM, zbiornik będzie miał formę otwartą, czyli będzie dostępny dla spacerowiczów, a wokół niego powstanie część rekreacyjna.

Pozwolenie na budowę już zostało wydane, obecnie trwa opracowywanie i uzgadnianie projektów wykonawczych, co powinno zakończyć się jeszcze w tym roku. Kiedy rozpocznie się budowa zbiornika – nie wiadomo, ponieważ to zależy od posiadanych środków finansowych. W kosztach budowy mają uczestniczyć deweloperzy z okolicznych osiedli.

Podziel się: