W Poznaniu powstanie nowy park. „Przyczyni się do wzrostu komfortu życia”

przyszły park św. Franciszka fot. UMP

Będzie zajmował teren o powierzchni półtora hektara, nosił imię św. Franciszka i ma powstać w przyszłym roku na Łacinie, między ul. Czesława Niemena a trasą kórnicką. Taką decyzję podjęły władze Poznania, parafia Łacina i fundacja Zakłady Kórnickie.

Właśnie rozpoczęły się konsultacje w sprawie parku i na ich podstawie powstanie ostateczny plan tego terenu.
– Rozpoczynamy przygotowania do budowy parku, który będzie służył mieszkańcom Łaciny i okolic – mówi Mariusz Wiśniewski, który był obecny na pierwszym spotkaniu w sprawie parku. – Doceniamy zaangażowanie lokalnej społeczności w to przedsięwzięcie. Pokazuje ono, jak ważny jest to temat dla mieszkańców. Cieszymy się, że kolejne takie miejsce przyczyni się do wzrostu komfortu życia w Poznaniu.

Na części terenu ma też powstać Centrum Duszpasterskie – park został zaplanowany na terenie należącym do parafii Imienia Jezus.
– Centrum Duszpasterskie, które powstaje na Łacinie, ma być miejscem otwartym na wierzących i niewierzących – podkreśla ks. Radek Rakowski, proboszcz parafii Łacina. – Chcemy stworzyć międzypokoleniowe miejsce spotkań, które pomoże w budowaniu wspólnoty, tworzeniu kultury oraz odkrywaniu duchowej sfery życia człowieka. Park św. Franciszka ma również być miejscem dla wszystkich, gdzie obcując z przyrodą będziemy mogli się wyciszyć, odpocząć i odkrywać wspólnie piękno fauny i flory, stworzenia bożego.

Dariusz Grzybek, prezes Fundacji Zakłady Kórnickie, podkreśla znaczenie funkcji społecznej parku.
– Park św. Franciszka w Poznaniu to miejsce – symbol – wyjaśnia. – Położony pośrodku nowych osiedli ma być zieloną enklawą dającą oddech dla mieszkańców nowej dzielnicy i dającą okazję do tworzenia nowej wspólnoty ludzi, których połączyło miejsce zamieszkania i szacunek dla dzieła stworzenia głoszonego przez św. Franciszka. Święty Franciszek z Asyżu jest postacią jednoczącą ludzi różnych profesji, różnych idei, emocji i stanów. Wokół niego gromadzą się zdeklarowani chrześcijanie i osoby kroczące innymi ścieżkami duchowymi. Bo właśnie duchowość i kultura są nowymi inspiracjami dla postaw proekologicznych, dla uważności i szacunku dla Ziemi, dla budowania naszej wspólnej przyszłości. To właśnie ekologia integralna, zwracająca uwagę na wzajemne przyjazne relacje człowieka z Ziemią, jest myślą, której potrzeba dziś szczególnie. Park św. Franciszka ma być zarówno enklawą zieleni pośrodku nowych blokowisk, ale i miejscem refleksji nad światem i punktem tworzenia nowej kultury szacunku, przyjaźni i współpracy.

Park, jak mają nadzieję poznańscy radni – jego powstanie poparli przedstawiciele wszystkich klubów – pomoże z nowych osiedli stworzyć lokalną wspólnotę. Inicjatorom zależy na włączeniu wszystkich grup społecznych i mieszkańców w tworzenie najpierw koncepcji terenu – a następnie aktywny udział w jego powstawaniu i utrzymaniu. Otwarcie parku przewidywane jest na 2024 rok.

Podziel się:

Ostatnio dodane: