Do centrum Poznania wkrótce wrócą tramwaje. Jak się przedstawia stan prac? (ZDJĘCIA)

remonty w centrum, 3 maja fot. K. Adamska

Za nieco ponad tydzień, bo 13 maja, do centrum Poznania mają wrócić tramwaje. Sprawdziliśmy, jak przedstawia się stan prac na tych odcinkach, które mają zostać uruchomione. W wielu miejscach nie wygląda to dobrze.

Przypomnijmy: prezydent Jacek Jaśkowiak oficjalnie zapowiedział powrót tramwajów do centrum Poznania od 13 maja, a konkretnie na ulice Święty Marcin, Fredry i Mielżyńskiego.
– To była kompleksowa wymiana, która się wiąże również z tym, że te tramwaje będą funkcjonowały znacznie korzystniej dla pasażerów, ale również też dla mieszkańców śródmieścia – mówił prezydent podczas konferencji prasowej 26 kwietnia. – Bo użyte zostały też takie materiały, które pozwalają na to, żeby ten tramwaj mógł cicho przejeżdżać. Czyli wróciliśmy do takich poznańskich tradycji i wykonujemy remonty porządnie, po poznańsku. Nie ma takiego zagrożenia, że za rok, dwa będzie potrzebne wymienianie kolejnych elementów zużytej infrastruktury.

Na razie jednak, mimo że do uruchomienia tras przez centrum jest niewiele czasu – to nie wyglądają one na prawie gotowe. Najgorzej co prawda wyglądają ulica 27 Grudnia i Gwarna, które nie mają być uruchomione w pierwszym rzucie – na nich jeszcze nie wszędzie zostały ułożone tory. Ale i reszta tras przedstawia się średnio zachęcająco.

Gotowe są tory na ulicy Fredry, tak jak rozjazd na Moście Teatralnym – przynajmniej tak można wnioskować po tym, że między torami jest już ponownie ułożona kostka brukowa. Natomiast rozjazd przy Okrąglaku nie jest jeszcze gotowy, a przecież bez niego tramwaje nie skręcą w Mielżyńskiego. Na samej ulicy Mielżyńskiego zresztą również prace trwają i torowisko nie jest ukończone. Rozkopany jest także kolejny rozjazd na tej trasie – na placu Wielkopolskim. Trudno powiedzieć, czy to niewielka awaria, czy konieczność wymiany kolejnego rozjazdu.

Święty Marcin wygląda nieco lepiej – tu torowisko jest już położone prawie na całej długości ulicy. Ale i tu skrzyżowania budzą spore wątpliwości: na tym z ulicą Ratajczaka zaawansowanie prac nie wskazuje na ich szybkie ukończenie. Sporo do zrobienia jest także – sądząc po wyglądzie torowiska – na skrzyżowaniu z Al. Marcinkowskiego.

Mimo to jednak miejmy nadzieję, że zgodnie z zapowiedziami od 13 maja linia nr 7 będzie kursować przez ronda Solidarności, Śródka, Rataje, Starołęka i Jana Nowaka Jeziorańskiego, by wrócić na Ogrody, linia nr 8 wróci na starą trasę z Miłostowa przez centrum do Górczyna, a linia nr 17 pojedzie z Ogrodów przez Jeżyce, Most Teatralny i Śródkę na Zawady. Ruszy też trasa PST i będą nią kursować tramwaje linii nr 12, 14, 15 i 16. I że za dwa – trzy lata nie trzeba będzie na tych trasach wymieniać rozjazdów, skrzyżowań czy innych elementów.

Podziel się:

Ostatnio dodane: