Tramwaje wracają do centrum Poznania! Kiedy?

Mariusz Wiśniewski, Jacek Jaśkowiak, Filip Olszak fot. UMP

– Chcemy poinformować, że powoli przywracamy ruch w centrum. Od 13 maja tramwaje będą już jeździć ulicą Święty Marcin, Mielżyńskiego i Fredry – powiedział prezydent Jacek Jaśkowiak podczas konferencji prasowej na wyremontowanym odcinku ulicy Święty Marcin.

– To nie jest jeszcze taka sytuacja, w której wszystkie tramwaje w takim zakresie, w jakim byśmy sobie życzyli, wrócą na swoje trasy – podkreślił prezydent Poznania. – Ale powoli oddajemy centrum w tym zakresie.

Bardzo gruntowne inwestycje

Jacek Jaśkowiak zaznaczył też, że inwestycje, które miasto przeprowadziło, nie były zmianami tylko kosmetycznymi, polegającymi na wymianie kilku najbardziej zużytych części. Wymieniona została też cała infrastruktura podziemna: wodociągowa, kanalizacyjna i gazowa.
– To była kompleksowa wymiana, która się wiąże również z tym, że te tramwaje będą funkcjonowały znacznie korzystniej dla pasażerów, ale również też dla mieszkańców śródmieścia – mówił. – Bo użyte zostały też takie materiały, które pozwalają na to, żeby ten tramwaj mógł cicho przejeżdżać. Czyli wróciliśmy do takich poznańskich tradycji i wykonujemy remonty porządnie, po poznańsku. Nie ma takiego zagrożenia, że za rok, dwa będzie potrzebne wymienianie kolejnych elementów zużytej infrastruktury.

Na zakończenie Jacek Jaśkowiak ponownie podziękował poznaniakom za cierpliwość i życzył przyjemnych przejazdów – a także ciekawych obserwacji – bo mimo uruchomienia tras w centrum prace wykończeniowe będą tam jeszcze trwały.

Które tramwaje pojadą przez centrum?

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta, poinformował z kolei, które tramwaje będą kursowały przez centrum.
– „Siódemka”, „ósemka” i „siedemnastka” to będą linie tramwajowe, które będą pozwalały pokonać odcinek pomiędzy Teatralką a rondem Śródka – mówił. – Tramwaj linii nr 7 to będzie linia, która będzie zaczynała swoją trasę na Ogrodach, i następnie jechała w kierunku ulicy Hetmańskiej, w kierunku ronda Starołęka. Ale tu jest pewnego rodzaju nowość i myślę, że duże udogodnienie dla pasażerów: będzie to linia, która będzie następnie zahaczała kolejne ważne ronda, czyli węzły przesiadkowe: rondo Rataje, rondo Śródka, w stronę Teatralki, rondo Solidarności aż po Połabską. To jest myślę, że ważne, bo daje możliwość przesiadek na linie autobusowe czy inne linie tramwajowe. „Ósemka” wróci na swoją trasę pomiędzy Górczynem a Miłostowem. Z kolei tramwaj linii nr 17 będzie poruszał się z Ogrodów przez Jeżyce w stronę Teatralki, placu Cyryla Ratajskiego i Śródki i będzie kończył trasę na Zawadach, ponieważ, jak wiemy, jeszcze do późnej jesieni toczą się prace na Górnym Trasie Rataj.

13 maja ruszy także Pestka, o czym informowaliśmy już wcześniej, zapowiadając, że rozkład jazdy zostanie podany w późniejszym terminie. Teraz wiadomo już, że trasą Pestki będą kursowały cztery linie tramwajowe: nr 12, 14, 15 i 16, jak do tej pory.

– Te trzy pierwsze linie wrócą na swoje dotychczasowe trasy – mówił Mariusz Wiśniewski. – „Dwunastka”, przypomnę, połączy osiedle Sobieskiego ze Starołęką, tramwaj nr 14 połączy Piątkowo z Górczynem, z kolei „piętnastka” osiedle Sobieskiego z Budziszyńską i z Grunwaldem. Natomiast linia nr 16 będzie tą linią, która będzie wjeżdżać do centrum miasta, na Święty Marcin, i będzie zatrzymywać się na wysokości Galerii MM. Tam będzie wykonany przystanek tymczasowy. Dlaczego? Dlatego, że chcemy cały czas utrzymać ruch tramwajów, które zapewniają możliwość dojazdu do centrum miasta mieszkańcom Starołęki, Rataj, jak również Wildy i Dębca. Przypomnę, że tam, na ulicę Podgórną, Al. Marcinkowskiego dojeżdżają tramwaje „dziewiątka” i „trzynastka”, które następnie nawracają.

Dodatkowy przystanek przy galerii

Zastępca prezydenta wyjaśnił też, że miasto chce uniknąć potencjalnie niebezpiecznej sytuacji kolizji między tramwajami, stąd dodatkowy przystanek dla linii nr 16, z którego pasażerowie będą mieli dosłownie kilkanaście metrów do pokonania, by przesiąść się na inny pojazd. Tramwaj linii nr 16 będzie natomiast wracał tą samą trasą, dzięki specjalnie zamontowanej nakładce przejeżdżając na drugi tor. To rozwiązanie będzie obowiązywało tylko do czasu, dopóki nie zostanie przywrócony ruch w ulicy 27 Grudnia i na placu Wolności.

Jak podkreślił Mariusz Wiśniewski, choć tramwaje będą już kursować, to na trasie będą jeszcze prowadzone prace wykończeniowe, jak wiaty przystankowe czy mała architektura. Poznaniacy rzeczywiście więc, zgodnie z zapowiedzią prezydenta Jaśkowiaka, będą mogli podczas jazdy obserwować ostatnie prace remontowe.

Podziel się:

Ostatnio dodane: