Czy poseł Sterczewski straci immunitet? Policja już przesłała dokumentację

Franek Sterczewski fot. L. Łada

Poznańscy funkcjonariusze przesłali do Komendy Głównej Policji pełną dokumentację incydentu z jazdy rowerem pod wpływem alkoholu, którego bohaterem był poseł Sterczewski. To niezbędne do wniosku o uchylenie immunitetu posłowi.

Przypomnijmy, że do incydentu doszło w nocy z 27 na 28 czerwca. Poseł został zatrzymany przez patrol policji, ponieważ jechał rowerem bez oświetlenia i całą szerokością pasa. Po zatrzymaniu policjanci poczuli od posła alkohol, chcieli go więc przebadać alkomatem – ale on powołał się na immunitet poselski i odmówił poddania badaniu. Dyskusja z policjantami zakończyła się dla posła przypięciem roweru w bezpiecznym miejscu i dalszą podróżą na piechotę.

Gdy sprawa wyszła na jaw, poseł przeprosił za swoje zachowanie i zapowiedział, że jest gotów za nie odpowiedzieć po uchyleniu immunitetu. Jak podało Radio RMF FM, Komenda Główna Policji może wystąpić z wnioskiem o uchylenie immunitetu, gdy ma pełną dokumentację sprawy – a właśnie ją dostała z Poznania. Kiedy jednak zamierza wystąpić z wnioskiem? Na pewno po wnikliwej analizie dokumentów, a kiedy ona zostanie zakończona – nie wiadomo.

Jeśli KGP złoży taki wniosek – poseł Sterczewski może odpowiadać za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu, brak oświetlenia pojazdu i odmowę wykonania poleceń policjantów.

Franciszek Sterczewski (rocznik 1988) jest z zawodu architektem, a poza tym aktywistą społecznym i organizatorem poznańskich Łańcuchów Światła. W 2019 r. wystartował w wyborach do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej i dostał się z wynikiem 25 060 głosów.