Czy będzie remont dziedzińca CK Zamek?

fundamenty ogrodzenia Zamku fot. J. Januchowska, Tormel

Przy okazji odkopania fundamentów dawnego ogrodzenia dziedzińca CK Zamek wróciła kwestia przebudowy tej przestrzeni, obiecanej jeszcze w 2019 roku. Czy przy okazji remontu ulicy Święty Marcin jest szansa także na remont zamkowego dziedzińca?

Przypomnijmy, że w październiku 2019 roku miasto ogłosiło wyniki konkursu na koncepcję architektoniczną przebudowy dziedzińca. Pierwszą nagrodę przyznano Aleksander Wadas Studio, a koncepcja zaprezentowana przez tę pracownię przewidywała stworzenie miejsca przyjaznego użytkownikom i wielofunkcyjnego, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Odbrukowanie, drzewa i sadzawka

Centralnym punktem założenia architektonicznego miała być kawiarnia w południowej części placu. Na odbrukowanej przestrzeni pojawiłyby się nasadzenia dodatkowych drzew – do ich podlewania służyłaby instalacja zbierająca deszczówkę. Byłyby tam także ruchome meble miejskie, które umożliwiłyby organizowanie koncertów na świeżym powietrzu, warsztatów albo spotkań.

Bardzo ważnym elementem byłaby płytka sadzawka, która zimą mogłaby być wykorzystywana jako ślizgawka, a latem jako źródło wody pitnej dla ludzi i zwierząt oraz narzędzie do poprawiania mikroklimatu dzięki dyszom rozpylającym wodę. Po odprowadzeniu wody sadzawka stawałaby się sceną koncertową dla 200 – 300 osób. Koszt całości przewidywano na około 20 mln zł.

Niestety – skończyło się na projekcie, bo miasto wówczas nie miało pieniędzy na ten remont. Nie ma ich tym bardziej teraz, gdy jego dochody zostały drastycznie obcięte, a pandemia sprawiła, że mogą jeszcze zmaleć, choć jako dotąd to nie nastąpiło w takim stopniu, jak się obawiał magistrat. Niemniej zaciskanie pasa w wydatkach to strategia na kilka najbliższych lat, jak przyznał prezydent Jacek Jaśkowiak podczas sesji budżetowej.

Remont będzie, ale na raty

Jednak dzięki odkopaniu fundamentów dawnego ogrodzenia zamkowego przestrzeń dziedzińca choć trochę zmieni się na lepsze. Można powiedzieć, że remont dziedzińca jednak się rozpocznie – co prawda na raty.

„Docelowo, zgodnie z projektem, w miejscu historycznej linii ogrodzenia będzie stał odrestaurowany zabytkowy murek, który zostanie przesunięty z dotychczasowej lokalizacji” – poinformowały władze miasta. – „Projekt zakłada nawiązanie w ten sposób do historycznego ogrodzenia, przy jednoczesnym powiększeniu przestrzeni dziedzińca zamkowego”.

O planach przebudowy dziedzińca przypomniał też Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta: „Przesunięcie murku, oprócz powrotu do historycznego założenia, pozwoli zwiększyć przestrzeń dziedzińca przed CK Zamek” – napisał w mediach społecznościowych. – „Przypomnę: gdy znajdą się środki finansowe, dziedziniec CK ZAMEK zostanie przebudowany zgodnie z pracą konkursową, dzięki czemu powstanie przestrzeń z zielenią, elementami wodnymi – umożliwiająca prezentację wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych). Drzewa, które obecnie są przed murkiem zostaną zachowane, a pomiędzy nimi a przesuniętym i odrestaurowanym murkiem będą wykonane trawniki.

Podziel się:

Ostatnio dodane: