Fundamenty dawnego ogrodzenia CK Zamek. Co się z nimi stanie?

fundamenty ogrodzenia Zamku fot. J. Januchowska, Tormel

Wzbudziły ogromne zainteresowanie wszystkich, gdy tylko CK Zamek poinformowało o ich odkopaniu. Chodzi o fundamenty dawnego zamkowego ogrodzenia od strony ulicy Święty Marcin. Co się z nimi stanie?

Odkryto je kilka dni temu podczas prac przy przebudowie ulicy Święty Marcin i okazuje się, że władze Poznania już mają pomysł, jak zagospodarować tę przestrzeń. Choć nic jeszcze nie jest przesądzone.

„Znaleziona podbudowa dawnej linii muru nie jest – wbrew pojawiającej informacjom – żadnym zaskoczeniem, ponieważ było ją widać podczas badań georadarowych przeprowadzonych na etapie projektowania” – wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, w mediach społecznościowych, komentując znalezisko. – „Jako takie nie przedstawiają istotnych walorów zabytkowych (jak np. mury dawnej Kolegiaty Św. Marii Magdaleny, które będziemy eksponować, bądź średniowieczne mury miejskie), ale zawsze poszerzają o dodatkową wiedzę i będą udokumentowane”.

Ale jak udokumentowane? Większość komentujących tę informację w mediach społecznościowych jest zdania, że fundamenty należałoby wyeksponować, na przykład przykrywając chodnik w tym miejscu przezroczystą płytą, która umożliwiałaby ich oglądanie.

Jednak pomysł władz miasta jest inny – jeśli, oczywiście, konserwator zabytków wyrazi na to zgodę, jak podkreślił zastępca prezydenta.

„Zgodnie z realizowanym projektem mniej więcej w miejsce historycznej linii ogrodzenia CK ZAMEK zostanie przesunięty zabytkowy murek CK ZAMEK, który aktualnie stoi parę metrów dalej” – napisał w mediach społecznościowych, odpowiadając na pytanie „Gazety Wyborczej”. – Przesunięcie murku, oprócz powrotu do historycznego założenia, pozwoli zwiększyć przestrzeń dziedzińca przed CK Zamek (przypomnę: gdy znajdą się środki finansowe, dziedziniec CK ZAMEK zostanie przebudowany zgodnie z pracą konkursową, dzięki czemu powstanie przestrzeń z zielenią, elementami wodnymi – umożliwiająca prezentację wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych). Drzewa, które obecnie są przed murkiem zostaną zachowane, a pomiędzy nimi a przesuniętym i odrestaurowanym murkiem będą wykonane trawniki (dziś brak w tym miejscu zieleni niskiej)”.

https://www.facebook.com/ckzamek/posts/10158908645943026

Podziel się:

Ostatnio dodane: