POSUM fot. PIM Poznań

Poprawa bezpieczeństwa, większy komfort pacjentów, nowe pomieszczenia dla poradni chirurgicznej i ginekologicznej – to tylko niektóre ze zmian zaplanowanych w POSUM. Władzom Poznania udało się znaleźć pieniądze i zaczyna się remont.

Siedziba Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych, należącego do miasta, która mieści się przy Al. Solidarności, zostanie nie tylko wyremontowana, ale też zmodernizowana. Prace już się zaczynają: spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisała umowę z wybranym w postępowaniu przetargowym wykonawcą prac budowlanych.

– Wykonawca rozpoczął już prace przygotowawcze, by ograniczyć do niezbędnego minimum niedogodności związane z zaplanowanymi robotami i umożliwić w czasie ich trwania funkcjonowanie tej ważnej dla Poznania placówki – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. Efektem modernizacji będą m.in. zagospodarowanie nowych pomieszczeń, poprawa bezpieczeństwa i dostępność ośrodka dla osób z niepełnosprawnościami. Zakres dotychczasowej działalności placówki poszerzy się dzięki pomieszczeniom dostosowanym do funkcjonowania szpitala jednego dnia. W takich miejscach przeprowadzane są mniej skomplikowane zabiegi chirurgiczne, które nie wymagają dłuższej hospitalizacji.

Modernizacja siedziby POSUM była niezbędna: placówka mieści się w dwóch budynkach wzniesionych w 1978 roku i połączonych przeszklonymi łącznikami. Od strony północnej przylega do nich obiekt mieszczący część administracyjną placówki. Budynki mają już swoje lata, były stawiane w czasie obowiązywania innych przepisów budowlanych i przeciwpożarowych i dostosowanie ich do współczesnych standardów obowiązujących budynki medyczne jest niezbędne.

Co prawda w POSUM remonty trwają z mniejszymi lub większymi przerwami co najmniej od 2015 roku, rozpoczęły się przy okazji planów powstania Centrum Medycyny Senioralnej i kosztowały budżet miasta duże pieniądze oraz duże kłopoty. Jednak najwyraźniej władze miasta nie uznały efektów dotychczasowych remontów za wystarczające, skoro postanowiły zacząć kolejny.

Podczas obecnej przebudowy w POSUM zostaną wymienione niektóre drzwi, wybudowane przedsionki przy klatkach schodowych, a w pomieszczeniach znajdą się dodatkowe umywalki i zlewy, a toalety zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, co wymaga przebudowy instalacji sanitarnej. Pojawią się też domofony, co z kolei wymaga dostosowania instalacji elektrycznej i teletechnicznej.

Poradnia ginekologiczno-położnicza oraz chirurgiczna otrzymają nowe pomieszczenia, powstanie takze nowa izolatka i pomieszczenia gospodarcze. Zostanie wyremontowany dach, garaż i przebudowany parking, powstanie zbiornik retencyjny, a wszystkie zmiany mają poprawić komfort korzystania z obiektu. Zakończenie robót budowlanych zaplanowano na III kwartał 2023 roku.

Podziel się: