Poznań: Radna Jemielity chce ponownego zbadania sprawy POSUM

Ewa Jemielity, radna Prawa i Sprawiedliwości, złożyła pismo w prokuraturze w sprawie POSUM. Zarzuca władzom miasta fałszywe zeznania, preparowanie i ukrywanie materiałów oraz zrzucanie winy za nieprawidłowości na zmarłego dyrektora Piotra Nycza.

Przypomnijmy: dyrektor Nycz zmarł w marcu ubiegłego roku, wcześniej zdążył złożyć rezygnację ze stanowiska. Po kilku następnych dniach prezydent Poznania złożył zawiadomienie do CBA o możliwości popełnienia przestępstwa korupcyjnego przez dyrektora. CBA nieprawidłowości znalazło, powiadomiło prokuraturę, jak informowaliśmy w ubiegłym roku – a dodatkowo swoją podkomisję do zbadania tej sprawy powołali poznańscy radni. Ewa Jemielity była jej wiceprzewodniczącą i od początku narzekała, że wydobycie od jakichkolwiek informacji od urzędników odpowiedzialnych w mieście za zdrowie zakrawa na cud.

Podkomisja zakończyła prace w czerwcu. I na podstawie tego, czego radnej Jemielity udało się dowiedzieć, doszła do wniosku, że “dokumentacja przedstawiona Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu przez miasto była dokumentacją okrojoną i wybiórczą, przygotowaną dla wspierania z góry przyjętej tezy” – jak powiedziała w czasie swojego oświadczenia podczas wtorkowej sesji rady miasta.

Radna uznała, że organy kontrolne dostały odpowiednio spreparowane dokumenty, by nie wykazały zbyt wielu nieprawidłowości, a przede wszystkim – by nie można było ustalić, kto za te nieprawidłowości jest odpowiedzialny. A raczej – by obarczyć odpowiedzialnością wyłącznie jedną osobę, czyli zmarłego dyrektora Nycza. Osoby, które zwaliły winę na dyrektora, zostały nazwane przez radną “karłami moralnymi”.

Dlatego Ewa Jemielity postanowiła ponownie zwrócić się do prokuratury o wszczęcie postępowania wyjaśniającego. Zapewnia, że ma dokumenty, które uzasadniają taką decyzję.

el

Dodaj komentarz

avatar