Bezpłatna komunikacja miejska w wielkopolskim mieście. Dla kogo?

Kalisz, Rynek Główny fot. UM Kalisz

Od 1 stycznia 2023 roku mieszkańcy Kalisza będą mogli podróżować komunikacją miejską za darmo – to spełnienie obietnicy wyborczej prezydenta Krystiana Kinastowskiego. Ale nie wszyscy kaliszanie będą mieli prawo do darmowej komunikacji.

Z bezpłatnych przejazdów będą mogli korzystać jedynie posiadacze Kaliskiej Karty Mieszkańca – tak stanowi uchwała Rady Miasta Kalisza podjęta we wrześniu tego roku. A posiadaczem karty KKM może zostać jedynie osoba rozliczająca się z podatku dochodowego od osób fizycznych w I Urzędzie Skarbowym w Kaliszu – bez względu na to, czy osiągają dochód czy nie. Dzięki karcie mieszkaniec może nie tylko korzystać z wielu zniżek, rabatów, ulg i przywilejów, które przygotowały dla posiadaczy kart władze miasta i partnerzy tego programu.

Od stycznia 2023 roku do wszystkich ulg i zniżek dołączy uprawnienie do korzystania z bezpłatnych przejazdów autobusami KLA. Dlatego władze miasta zachęcają tych kaliszan, którzy jeszcze nie złożyli wniosku o wydanie karty, by to zrobili. Wszystkie potrzebne informacje znajdą na stronie miasta, wniosek mogą też złożyć stacjonarnie w wersji papierowej w punkcie KLA przy ul. Podmiejskiej 2A (Dworzec Autobusowy) w godzinach otwarcia punktu, czyli w dni powszednie od 7.30 do 15.30, a w poniedziałki do 17.00.

Bezpłatne przejazdy na razie będą obowiązywać do końca grudnia 2024 roku. Po tym czasie miasto podsumuje program i zdecyduje, czy warto go kontynuować.
„Wprowadzenie darmowych przejazdów ma zwiększyć mobilność osób z niskimi dochodami, które nie posiadają własnego środka transportu oraz zmniejszyć wydatki z budżetów mieszkańców przeznaczone na komunikację” – wyliczał kaliski urząd miasta po podjęciu uchwały przez radnych. – „Zakłada się także ograniczenie transportu kołowego w mieście, a tym samym redukcję poziomu smogu i hałasu, co ma przyczynić się do usprawnienia ruchu drogowego i zwiększenia dostępności do miejsc parkingowych w centrum miasta”.

Jeśli te cele uda się osiągnąć – to inicjatywa będzie kontynuowana.

Podziel się:

Ostatnio dodane: