Awaria systemu sterowania na stacji Poznań Główny. Co ją spowodowało?

fot. Sławek Wąchała (zdjęcie ilustracyjne)

Poranna awaria systemu sterowania ruchem na dworcu w Poznaniu była spowodowana brakiem zasilania, co zatrzymało działanie systemu – taki komunikat podała spółka PKP PLK. Jednak to tłumaczenie nasunęło więcej wątpliwości niż wyjaśniło.

Przypomnijmy: awarię stwierdzono o godzinie 6.15, a ruch udało się wznowić o 7.50. W tym czasie pociągi nie mogły odjechać z peronów stacji, a te stojące na wjazdach do Poznania – wjechać na dworzec. Opóźnienia odnotowało 59 pociągów – przekraczały 80 minut! – a 4 zostały w ogóle odwołane. To kolejna duża awaria systemu sterowania, do której doszło w ciągu ostatnich kilku lat.

Jak wyjaśnił Głosowi Wielkopolskiemu Radosław Śledziński z biura prasowego PKP PLK, powodem awarii był brak zasilania systemu sterowania ruchem, który wstrzymał działanie systemu. Dlaczego siadło zasilanie – PKP PLK oczekuje tu na odpowiedź od dostawcy prądu, bo wina, jak twierdzi, leży po jego stronie. Powinno w tej sytuacji zadziałać zasilanie awaryjne – ale nie zadziałało. Dlaczego – tę kwestię zbada specjalna komisja.

To kolejna już duża awaria systemu sterowania ruchem, do której dochodzi na poznańskiej stacji, a która powoduje ogromne opóźnienia pociągów. A przecież nie mówimy o niewielkiej stacyjce mającej znaczenie wyłącznie lokalne – poznański węzeł kolejowy jest drugim co do wielkości w Polsce, jeśli chodzi o liczbę pasażerów korzystających z niego w ciągu doby!

Radosław Śledziński twierdzi jednak, że od 2021 roku zanotowano tylko 4 awarie, które spowodowały zmiany w rozkładzie jazdy.

Podziel się:

Ostatnio dodane: