ZUS przypomina: przedsiębiorcy muszą mieć konto na PUE

PUE ZUS fot. ZUS

Od stycznia 2023 r. wszyscy płatnicy składek muszą mieć aktywny profil na PUE ZUS – jednak nie wszyscy dotąd wywiązali się z tego obowiązku. Zgodnie z zapowiedzią w takich sytuacjach konta będzie im zakładał ZUS, ale wtedy muszą odebrać od ZUS hasło i login.

– ZUS będzie zakładał profile na PUE sukcesywnie, tak więc jeśli płatnik ma jeszcze możliwość samemu założyć profil na PUE, lub upoważnić do roli płatnika np. księgowego lub pracownika biura rachunkowego, powinien z tej możliwości jak najszybciej skorzystać – informuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. – Założenie profilu przez ZUS będzie odbywało się na podstawie dokumentów zgłoszeniowych złożonych przez płatnika składek do ZUS. Przypominamy przy tej okazji o obowiązku przekazywania do ZUS w dokumentach zgłoszeniowych ZUS ZFA i ZUS ZPA adresu mailowego i numeru telefonu, niezbędnych do utworzenia profilu na PUE. Płatnicy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą, czy inni nowi płatnicy składek, powinni pamiętać, by od razu założyć także konto na PUE.

W celu założenia profilu na PUE lub odebrania hasła i loginu najlepiej umówić się na e-wizytę przez stronę ZUS. Można również podejść do najbliższej placówki ZUS i w ten sposób umówić się na wizytę.

– Obowiązek posiadania aktywnego profilu na PUE ZUS dotyczy wszystkich płatników składek, a więc także tych, którzy zatrudniają do 5 ubezpieczonych lub opłacają składki tylko za siebie – podkreśla rzeczniczka. – Obowiązek ten mają także osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, ale np. opłacają za siebie składki na dobrowolne ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne. Profil na PUE powinny posiadać też osoby, które zatrudniają nianie na podstawie umowy uaktywniającej oraz duchowni.

Wszystkie niezbędne informacje na temat kont osoby zainteresowane znajdą na stronie internetowej ZUS w zakładce „Szkolenia i Wydarzenia”, w której są podawane informacje o organizowanych przez ZUS specjalnych akcjach dla płatników, również tych dotyczących PUE ZUS.

Warto wiedzieć, że jeśli rejestrujemy się za pomocą login.gov, kwalifikowanego podpisu elektronicznego i bankowości elektronicznej, to część danych w formularzu rejestracji wypełnia się automatycznie. A ponieważ ta metoda potwierdza również tożsamość, to nie trzeba umawiać się na wizytę do ZUS. Pozostałe osoby muszą wypełnić wszystkie pola same, a dodatkowo w ciągu 7 dni muszą potwierdzić swója tożsamość w dowolnej placówce ZUS lub podczas e-wizyty dokumentem tożsamości takim jak dowód osobisty lub paszport.

Podziel się:

Ostatnio dodane: