ZUS siedziba

ZUS: Przedsiębiorcy otrzymają informację o stanie ich kont za 2020 r.

ZUS rozpoczyna informowanie płatników składek o stanie kont przedsiębiorców za 2020 r. Otrzymają tę informację na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS).

– Od 7 stycznia informacje o saldzie i rozliczeniu wpłat są sukcesywnie przekazywane do 2,5 mln płatników. Każdy z nich dowie się, czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata, czy też konto jest rozliczone na zero. W informacji będzie podana wysokość wpłat przekazanych w ubiegłym roku oraz jakie należności zostały rozliczone tymi wpłatami – informuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. – Przedsiębiorcy, którzy spłacają zadłużenie w układzie ratalnym, otrzymają informację o kwocie, która pozostała im jeszcze do spłaty.

Niedopłata na koncie płatnika składek może zostać rozłożona na raty, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w ZUS. Można też skontaktować się z doradcą ds. ulg i umorzeń (dane są na stronie), który przedstawi najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia, pomoże w wypełnieniu wniosku i skompletowaniu niezbędnych dokumentów.

– Niewielkie niedopłaty można spłacić poprzez powiększenie wpłaty na rozliczenie składek wpłacanych w najbliższym terminie – wyjaśnia Marlena Nowicka. – Trzeba jednak sprawdzić, czy od zaległości należne są odsetki za zwłokę. Odsetki można obliczyć za pomocą kalkulatora odsetkowego dla płatników składek ZUS.

Nadpłatę z kolei można pomniejszyć z kwoty składek wpłacanych w najbliższym terminie, ale można też wystąpić z wnioskiem o jej zwrot, wypełniając wniosek RZS. Wówczas nadpłata zostanie zwrócona na numer rachunku bankowego, który jest zapisany na koncie płatnika.

Wnioski o zwolnienie z opłacania składek na podstawie Tarczy Antykryzysowej 6.0 można składać od 30 grudnia 2020 r., a efekt zwolnienia będzie widoczny na kontach płatników po rozpatrzeniu wniosku, tj. w 2021 r. Oznacza to, że przekazywana informacja o stanie konta, nie będzie uwzględniała tego zwolnienia.
Informacja dotyczy stanu konta na 31 grudnia 2020 r. Jeżeli składki zostały opłacone za miesiące, za które nastąpi zwolnienie, kwota nadpłaty będzie widoczna na koncie płatnika składek na PUE ZUS.

Składki wpłacone po 31 grudnia 2020 r. nie będą uwzględnione w informacji. Dlatego w razie wątpliwości co do kwoty niedopłaty lub nadpłaty wskazanej w informacji, należy sprawdzić aktualny stan rozliczeń konta na PUE ZUS w „Panelu płatnika”, w zakładce „Salda bieżące”.

ZUS

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze