Zniszczony grób powstańca styczniowego. Sprawą zajmuje się policja

Gniezno fot. UM Gniezno

Rozbita tablica i zerwany krzyż – tak obecnie wygląda nagrobek ppor. Józefa Winnickiego, weterana wojsk polskich i powstańca styczniowego. Kilka dni temu został sprzątnięty i wyczyszczony z okazji zbliżającej się 160 rocznicy wybuchu powstania.

Jak informuje portal „gniezno24”, grobowiec rodziny Winnickich, w tym powstańca Józefa, został wysprzątany i odnowiony staraniami gnieźnianina Marcina Pavanello i jego córek, którzy już od kilku lat pamiętają o grobach powstańców. W tym roku, ze względu na zbliżającą się 160. rocznicę powstania styczniowego, postanowili zadbać o miejsca spoczynku weteranów tamtych walk, których w Gnieźnie jest niewiele.

Grobowiec rodziny Winnickich znajduje się na cmentarzu św. Piotra, ale jest położony na uboczu i rzadko kto tam zagląda. Józef Winnicki, który jest tam pochowany, to weteran z 1863 roku i kawaler Krzyża Niepodległości, a także postać bardzo znana w Gnieźnie – zmarł w 1936 roku mając 93 lata i był jednym z ostatnich żyjących weteranów powstania styczniowego w regionie. Pan Marcin i jego córki posprzątali grobowiec, żeby – jak napisał na swoim blogu – na rocznicę powstania można tu było trafić i zapalić znicz bohaterowi walczącemu o wolną Polskę.

Jednak 16 stycznia podczas wizyty na cmentarzu okazało się, że na grobowcu rodziny Winnickich została rozbita tablica rodzinna, a figurka Chrystusa i krzyż zostały wyrwane. Społecznicy byli wstrząśnięci i oburzeni tym widokiem. Zdaniem pana Marcina wszystko wskazuje na działania wandali i dlatego zgłosił sprawę na policję.

Zgłoszenie zostało przez policję przyjęte i funkcjonariusze zajmują się tą sprawą, apelując też do wszystkich, którzy mieliby jakieś informacje dotyczące zdarzenia, by zgłaszali się na komendę.

Podziel się:

Ostatnio dodane: