Znamy zwycięzców etapu powiatowego XV edycji Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej

Zalew towarów i usług, nieustanny pośpiech, podatność na perswazję i manipulację – wszystko to powoduje, że nasze decyzje zakupowe nie zawsze są racjonalne. Tymczasem ich następstwa powodują nieraz przykre konsekwencje. Można by ich uniknąć, gdyby kupujący byli bardziej świadomi zarówno swoich praw, jak i obowiązków. Jak wszystkiego, także i tego trzeba się nauczyć. Na szczęście tzw. świadomość konsumencka z każdym rokiem rośnie, co mogą potwierdzić organizatorzy Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej.

W tym roku odbywa się już piętnasta edycja konkursu. Powiatowy etap zmagań po raz kolejny objął swoim patronatem Jan Grabkowski, starosta poznański. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z powiatu poznańskiego rywalizowali dziś w Starostwie Powiatowym w Poznaniu o przejście do finału. Powitał ich Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański, życząc powodzenia i zachęcając równocześnie do zdobywania praktycznych umiejętności w tej niełatwej dziedzinie.

W oparciu o ustawę o prawach konsumenta, uczniowie musieli wykazać się m.in. wiedzą na temat prawa do reklamacji i przeciwdziałania nieuczciwym praktykom rynkowym, znajomością zagadnień związanych z pozasądowymi metodami rozwiązywania sporów (tzw. ADR-y), czy zasadami organizacji instytucjonalnej ochrony konsumentów.

– Należy podkreślić, że wiedza o podstawowych prawach konsumenckich jest ściśle praktyczna i przydatna w codziennym życiu. Dlatego pozytywnie należy ocenić, że młodzież jest taką tematyką zainteresowana – powiedział Marek Radwański, Powiatowy Rzecznik Konsumentów, który już od wielu lat aktywnie wspiera organizowanie olimpiady oraz angażuje się w promowanie wiedzy z zakresu prawa konsumenckiego. Warto wspomnieć, że za aktywną współpracę ze środowiskiem konsumenckim w regionie oraz działalność, która w szczególny sposób przyczynia się do lepszej ochrony praw i interesów konsumentów, 13 marca br., otrzymał wyróżnienie Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Po zakończeniu zmagań, uczestnicy otrzymali upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Najlepsi uczniowie, tj. Weronika Żukowska (I miejsce) z Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu – zeszłoroczna finalistka etapu powiatowego, Michał Najewski (II miejsce) i Maja Hipś (III miejsce) z Zespołu Szkół w Kórniku zmierzą się w kwietniu uczniami z całego regionu w wojewódzkim finale olimpiady, której patronuje Prezes UOKiK i marszałek województwa wielkopolskiego.

Autor: PP

Dodaj komentarz

avatar