Zmiany w Polskim Ładzie. „Finanse samorządów legną gruzach”

fot. UMP

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił propozycje zmian w Polskim Ładzie, między innymi obniżenie podatku PIT z 17 na 12 proc. Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania uważa, że takie rozwiązania rozłożą budżety samorządów.

Premier poinformował na konferencji prasowej wspólnej z Arturem Soboniem, wiceministrem finansów, że wśród zmian w Polskim Ładzie jest przewidziana właśnie obniżka stawki podatku PIT z 17 na 12 proc., rezygnacja z ulgi dla klasy średniej, która budziła wiele kontrowersji, a także powrót do wspólnego rozliczania samotnych rodziców z dziećmi. Zabranie samotnym rodzicom tej możliwości także wywołało wiele protestów.

„Jeśli te doniesienia się potwierdzą, to finanse samorządu legną w gruzach” – napisał na swoim profilu na FB Grzegorz Ganowicz. – „Obniżenie podatku z 17 procent do 12 procent oznacza zmniejszenie wpływów do budżetów gmin z tytułu podatku PIT o 30 procent. W Poznaniu w ubiegłym roku dochód gminy z tytułu podatku PIT wyniósł ok 1,35 mld. Przy tej propozycji byłoby to 0,95 mld!!!”.

Rozwiązania zaprezentowane przez premiera to na razie tylko propozycje, które zostaną dopiero poddane konsultacjom. Jednak samorządy już protestują przeciwko tym rozwiązaniom, podkreślając, że cieszą się z obniżenia podatków dla mieszkańców, ale nie podoba im się to, że dzieje się to kosztem budżetów samorządów.

„Biorąc pod uwagę ogrom zadań z jakimi samorządy lokalne muszą się mierzyć na co dzień oraz dochodzące wciąż nowe wyzwania, chociażby związane z aktualną sytuacją geopolityczną w naszym regionie, trudno będzie sprostać im w perspektywie zmniejszania wpływów do budżetów samorządowych” – napisał w apelu do premiera Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. – „Budżety te, uchwalone pod koniec 2021 roku, nie brały pod uwagę ubytków w dochodach. Zdecydowanie odbije się to negatywnie na realizowanych przez nas zadaniach i inwestycjach”.

SGiPW zaapelowało do premiera o rekompensatę dla samorządów związaną z obniżeniem stawki podatku PIT w wysokości równej dochodom utraconym z powodu zmian w Polskim Ładzie. Wszystko wskazuje na to, że pozostałe organizacje zrzeszające samorządy różnych szczebli w naszym kraju wkrótce także wystąpią z podobnymi apelami – albo już to zrobiły.

Podziel się:

Ostatnio dodane: