Mateusz Morawiecki fot. KPRM

Polski Ład: Premier przedstawił propozycje zmian

Obniżka stawki podatku PIT z 17 na 12 proc., rezygnacja z ulgi dla klasy średniej i powrót do wspólnego rozliczania samotnych rodziców z dziećmi. Takie zmiany w Polskim Ładzie proponuje Ministerstwo Finansów. Przedstawił je dziś premier Mateusz Morawiecki wspólnie z wiceminister finansów Arturem Soboniem.

– Te rozwiązania, które wywoływały kontrowersje – jak ulga dla klasy średniej, zastępujemy rozwiązaniami systemowymi. Wszystkie te zmiany są albo korzystne, albo neutralne dla podatników – zapewnił premier.

– Przedstawiamy dzisiaj propozycje zmian podatkowych, które chcemy poddać konsultacjom społecznym i wspólnie wypracować w dialogu – z księgowymi, doradcami podatkowymi, przedsiębiorcami, związkami zawodowymi, środowiskami politycznymi – powiedział wiceminister Soboń.

Zgodnie z proponowanymi zmianami emeryci, renciści, pracownicy, zleceniobiorcy, a nawet niektórzy przedsiębiorcy od 1 lipca będą płacić niższy podatek PIT – zamiast 17 proc. będzie to 12 proc. Ma też zniknąć ulga dla klasy średniej.
– Kończymy z takim rozwiązaniem, które było krytykowane przez księgowych i wielu ludzi – ulga dla klasy średniej – powiedział premier. – Jeśli te rozwiązania spotkają się z dobrym przyjęciem, to od 1 lipca chcemy je wdrożyć i zrezygnować z ulgi dla klasy średniej.

Do kwoty 8700 zł rozliczenia dla rozliczających się na stawce liniowej podatkowej, ryczałcie i karcie podatkowej będzie można wliczyć stawkę zdrowotną w koszty – to spełnienie postulatu przedsiębiorców. Dla osób na ryczałcie wyniesie 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych, a dla tych na karcie – 19 proc. zapłaconej składki. Samotni rodzice będą mogli też znów rozliczać się z dziećmi – obecnie, według zasad Polskiego Ładu, rodzic nie ma takiego prawa, może natomiast odliczyć od podatku 1500 zł.

W projekcie jest też mechanizm osłonowy dla organizacji pożytku publicznego, które otrzymywały 1 proc. podatku osób indywidualnych.
– Organizacje pożytku publicznego często przy takich zmianach martwią się, że nie otrzymają 1% podatku – wyjaśnił premier. – Aby nie było straty dla tych organizacji, wprowadzimy mechanizm osłonowy.

Zmiany w Polskim Ładzie miałyby wejść w życie od 2023 roku, ale obowiązywałyby wstecznie od 1 lipca 2022 roku. Według szacunków resortu finansów na zmianach zyska prawie 13 mln podatników, co będzie kosztowało budżet 15 mln zł rocznie.

– Proponujemy trwałą dobrą zmianę dla wszystkich podatników, ze względu na to, że naprawiony system podatkowy, naprawiony system budżetowy daje nam przestrzeń do tego typu zmian – podsumował projekt premier Morawiecki.