Zmiany w organizacji ruchu przy cmentarzach

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Jak co roku, w pobliżu poznańskich cmentarzy wprowadzone będą zmiany w organizacji ruchu – mają one ułatwić dojazd do nekropolii i zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Służby drogowe apelują, by zwracać uwagę na oznakowanie.

W okolicy 1 listopada groby swoich bliskich odwiedzą tysiące osób, również te, mające problemy z poruszaniem się. Dla nich będzie możliwość podjechania blisko grobu. Wjazd na cmentarz Miłostowo będzie od strony ul. Gnieźnieńskiej, natomiast wyjazd z cmentarza odbywał się będzie ulicą Kępa. W przypadku cmentarza na Junikowie zarówno wjazd, jak i wyjazd możliwy będzie od ul. Grunwaldzkiej (od strony pętli tramwajowo-autobusowej).
Harmonogram wjazdów na cmentarze:
– 27 października (sobota) będzie możliwy wjazd w godzinach od 8:00 do 13:00,
– 29 października (poniedziałek) będzie możliwy wjazd w godzinach od 7:00 do 15:00,
– 30 i 31 października (wtorek i środa) brak możliwości wjazdu,
– 1 listopada (czwartek) – dzień Wszystkich Świętych – brak możliwości wjazdu,
– 2 listopada (piątek) będzie możliwy wjazd w godzinach od 7:00 do 15:00,
– 3 listopada (sobota) będzie możliwy wjazd w godzinach od 8:00 do 13:00.

W okolicy Wszystkich Świętych wokół cmentarzy usytuowanych jest wiele stoisk handlowych, w szczególności przy głównych wejściach oraz furtkach. Straż Miejska w okresie Wszystkich Świętych patrolować będzie tereny przycmentarne pod kątem prowadzonej działalności przez handlujących. Przypadki tarasowania wejść na cmentarze w związku odbywającym się handlem, będzie można zgłaszać bezpośrednio do Straży Miejskiej bądź pracownikowi biura cmentarnego, który niezwłocznie przekaże taką informację odpowiednim służbom.

Organizacja ruchu

Na ulicach w pobliżu większości cmentarzy prędkość zostanie ograniczona do 30 km na godz. Niektóre z tych zmian obowiązywały już w weekend 27-28 października, większość zakończy się 4 listopada.

By usprawnić ruch samochodów na wąskich ulicach wokół niektórych cmentarzy wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu. W związku z wprowadzeniem w niektórych miejscach zakazu ruchu samochodów ciężarowych wyznaczone zostaną objazdy dla tych pojazdów. Będą dodatkowe miejsca parkingowe – na lewych pasach ruchu i w pasach rozdziału jezdni (Górczyn, Miłostowo, św. Antoniego, ul. Grunwaldzka) lub na poboczach ulic (ul. Lutycka, ul. Szczawnicka, ul. Morasko).

Policjanci pełniący w tych dniach służbę w rejonie cmentarzy będą mogli w razie potrzeby wprowadzać dodatkowe zmiany w organizacji ruchu – w szczególności dotyczy to możliwości wprowadzenia jednego kierunku ruchu na ul. Cmentarnej i Owczej na Junikowie.
Policjanci, poza tym że mają utrzymać płynność ruchu i bezpieczeństwo pieszych oraz kierowców, będą też kontrolować kierowców pod kątem respektowania wszystkich zmian organizacji ruchu, które zostaną wprowadzone. Można się zatem spodziewać policjantów z radarami, którzy będą sprawdzali, czy kierowcy zachowują odpowiednią prędkość.

Zmiany komunikacji publicznej

Zmienione będzie funkcjonowanie komunikacji już w weekend poprzedzający 1 listopada, czyli 27/28 października. Będą wzmocnione i wydłużone linie tramwajowe dojeżdżające do cmentarzy na Junikowie i Miłostowie.

Największe zmiany będą we Wszystkich Świętych. Uruchomione zostaną cztery dodatkowe linie tramwajowe – 31, 32, 33 i 34, które połączą odpowiednio: Junikowo z Miłostowem, Piątkowo z Miłostowem, Junikowo z Miłostowem oraz Rataje z Miłostowem. Zwiększona również zostanie częstotliwość kursowania pozostałych tramwajów dojeżdżających do cmentarzy. Na Miłostowo dojeżdżać będą 34 tramwaje w ciągu godziny, a na Junikowo – 42.

W dniu Wszystkich Świętych komunikacja miejska i podmiejska jeździć będzie według świątecznego rozkładu jazdy (tylko autobusy linii nr 690 będą kursować według roboczego rozkładu jazdy). Przez cały dzień linie nr 6 i 15 będą wydłużone do Junikowa, linia nr 7 zamiast do Zawad skierowana zostanie do Miłostowa. Do Miłostowa przez cały dzień będzie wydłużona też linia nr 13. Linie nr 1, 6, 7, 8, 13 i 15 kursować będą częściej. Uruchomiony też zostanie specjalny autobus (linia nr 113), który kursować będzie na trasie: Rondo Śródka – Podwale – Zawady – Główna – Gnieźnieńska/Cmentarz – Bałtycka – Gdyńska – Główna – Podwale – Zawady – Rondo Śródka (1 listopada kursy odbywać się będą co 10 minut).

Szczegółowe informacje na temat zmian komunikacji publicznej w związku z Wszystkimi Świętymi można znaleźć tutaj.

Autor: UMP

Podziel się:

Ostatnio dodane: