Zmiany na Starym Rynku w Poznaniu. Co się zmieni?

Stary Rynek,10 czerwca fot. K. Adamska

Ze względu na postęp prac przy układaniu nawierzchni Starego Rynku 14 i 15 lipca zmieni się organizacja ruchu. Piesi będą musieli się przenieść na chodniki, tam, gdzie obecnie stoją ogródki, bo rozpocznie się układanie płyty rynku.

– Za nami większość prac związanych z chodnikami wokół płyty Starego Rynku, zmieniają się także fragmenty ulic przylegających do niej – mówi Kamila Michalska, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Wykonawca rozpoczyna przygotowania do układania kostki granitowej na płycie, która będzie równa i wygodna dla użytkowników.

Przypomnijmy, że na nawierzchni, na środkowych partiach rynku, a także fragmentach ulic Paderewskiego, Szkolnej, Świętosławskiej, Wodnej, Wielkiej i Żydowskiej pojawi się także materiał historyczny, czyli wyselekcjonowane po demontażu kostki kamienne i granitowe płyty chodnikowe. Nowe płyty granitowe zostaną z kolei ułożone w Pasażu Kultury. Obecnie najbardziej zaawansowane są prace na ul. Wronieckiej i Żydowskiej, gdzie gotowa jest już podbudowa i trwa układanie nawierzchni, krawężników i konstrukcji chodnika.

Właśnie z powodu prowadzonych prac w dniach 14-15 lipca płyta Starego Rynku zostanie wygrodzona, a piesi będą mieli do dyspozycji chodniki wzdłuż kamienic, wykonane z nowych płyt granitowych.

“Na strefę ruchu pieszego przeznaczone zostaną dwa metry od strony płyty rynku na całym jego obwodzie” – informuje spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie. – “Wykonawca poprosił restauratorów o zawężenie stref restauracyjnych znajdujących się na traktach dla pieszych. Poza poprawą bezpieczeństwa ruchu, pozwoli to także na poszerzenie frontu robót na płycie Starego Rynku, gdyż wykonawca będzie miał więcej wolnej przestrzeni do wykonania konstrukcji podbudowy i dalszego układania nawierzchni. Wykonawca deklaruje, że będzie przesuwał opłotowanie w miarę postępu robót. W południowej części Starego Rynku rozpoczęła się już budowa dolnych warstw konstrukcji nawierzchni. Prace toczą się ponadto na skrzyżowaniach ulic przylegających do Starego Rynku”.

Z powodu tych prac wyłączone z ruchu zostało skrzyżowania ulic Wodnej i Klasztornej, a otwarte – skrzyżowanie ul. Woźnej i Klasztornej. Kolejne zmiany przewidziane są na 17 lipca – wtedy zamknięte zostanie skrzyżowanie ul. Szkolnej i Koziej (z pozostawionym prawoskrętem z ul. Koziej w Szkolną w kierunku południowym), a otwarte skrzyżowanie ulic Wrocławskiej i Koziej. Wszystkie te zmiany w organizacji ruchu są spowodowane koniecznością wykonania robót związanych z infrastrukturą podziemną. Kończą się także prace podziemne na samym rynku, jak montaż przyłączy elektrycznych do budynków, budowa sieci wodno-kanalizacyjnej i modernizacja fundamentów ratusza.

fot. archiwum

Podziel się: