Poznań: Spacer do Starej Rzeźni. Z architektami

Stara Rzeźnia fot. Sławek Wąchała

 

„Zbudowane” – pod takim hasłem odbywają się spacery architektoniczne organizowane regularnie przez Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział w Poznaniu. Tym razem ich uczestnicy odwiedzili Starą Rzeźnię.

Stara Rzeźnia to prawie 5,5 ha zabytkowej zabudowy położonej w północnej części centrum Poznania, w obrębie ul. Garbary, Grochowe Łąki i Północnej. Samą rzeźnię oraz przylegające do niej targowisko zwierzęce otwarto 1 marca 1900 roku. Za projekt kompleksu odpowiadał architekt Felix Mortiz. W chwili otwarcia zakłady były jednym najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Na terenie kompleksu poza ubojniami i oborami znajdowała się wytwórnia lodu, chłodnia i zamrażarnie.

Po II wojnie światowej obiekt zmodernizowano i rzeźnia działała jeszcze przez wiele lat. Dopiero w latach 90. XX wieku, po założeniu spółki „Pozmeat”, produkcja została przeniesiona poza miasto. Od tego czasu budynki zakładowe wykorzystywane są tylko sporadycznie podczas imprez kulturalnych, a Stara Rzeźnia najbardziej znana jest z działającego do dziś targu staroci – i długotrwałego procesu sądowego o to, kto jest właścicielem tego zabytkowego kompleksu.

Obecnie, ponieważ sprawy własnościowe już się wyjaśniły, trwa opracowanie nowego projektu adaptacji tego zabytkowego terenu. Nie jest to łatwe zadanie ze względu na położenie rzeźni, jej wartość historyczną i architektoniczną – no i oczekiwania poznaniaków, a zwłaszcza mieszkańców Starego Miasta.
Spacer poprowadził Zenon Palat. Cały cykl przygotowuje i koordynuje Pani Magdalena Wypusz z SARP w Poznaniu.

Już za tydzień kolejny spacer, który odbędzie się na terenie Wolnych Torów i ZNTK, czyli Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Teren ten również jest niedostępny dla mieszkańców i turystów.

 

Podziel się:

Ostatnio dodane: