Zbiornik retencyjny w Tulcach już gotowy. Kiedy otwarcie?

budowa zbiornika w Tulcach fot. UG Kleszczewo

Po dwóch latach budowy sztuczny zbiornik wodny na rzeczce Męcinie w Tulcach w gminie Kleszczewo jest gotowy i zostanie otwarty 26 lipca. Ma poprawić bilans wodny gminy, a dodatkowo stać się atrakcyjnym miejscem wypoczynku okolicznych mieszkańców.

Inwestorem obiektu jest Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu, a do powstania zbiornika doszło po dwóch latach budowy i ponad 30 latach przygotowań! Gmina Kleszczewo przypomniała ostatnio na swojej stronie, że pierwsze prace przygotowawcze do budowy tego zbiornika, czyli wykup gruntów, w czym władze gminy pośredniczyły, zaczęły się już w latach 90. ubiegłego wieku.

Efektem jest zbiornik retencyjny wraz z budowlą przelewowo-upustową i zaporą ziemną na rzeczce Męcina w Tulcach, około 80 m na wschód od ul. Średzkiej. Zbiornik zajmuje powierzchnię 22,5 ha, w tym sama powierzchnia lustra wody to 15,9 ha. Jego maksymalna pojemność to 242.000 m sześć., w tym 67.000 m sześć. do wykorzystania na potrzeby rolnicze. Średnia głębokość zbiornika wyniesie ok. 1,52 m, w maksymalnym punkcie po spiętrzeniu będzie to 3,30 m.

“Realizacja projektu przyczyni się do poprawy bilansu wodnego i zdolności retencyjnej zlewni oraz zabezpieczenia mieszkańców regionu przed okresami intensywnych opadów przeplatanymi z występowaniem długotrwałej suszy” – informuje gmina Kleszczewo. To szczególnie ważne na tym terenie – występują tu żyzne gleby, ale opady są jednymi z najniższych w kraju – poniżej 550 mm.

Zbiornik będzie też pełnił funkcję rekreacyjną: gmina przewiduje tu dodatkowe nasadzenia zieleni i parki, budowę dróg rekreacyjnych, muszli koncertowej, plaży, będą też boiska i miejsca do uprawiania sportów czy urządzania grilla. Jak poinformowało biuro wojewody wielkopolskiego – otwarcie odbędzie się 26 lipca o godzinie 11.00, a wojewoda Michał Zieliński weźmie w nim udział.

Całkowity koszt inwestycji zgodnie z kosztorysem wyniósł 22 066 282,74 zł, w tym dofinansowanie ze środków WRPO wyniosło 16 211 000,00 zł, a dotacja z budżetu państwa – 5.855.282,70 zł.

Podziel się: