Martyna Basta CK Zamek fot. Sławek Wąchała

Zaumne i Martyna Basta w CK Zamek (ZDJĘCIA)

Wizualizacje, dywany i poduszki oraz artyści emocjonalnej elektroniki. W Centrum Kultury Zamek często można posłuchać niezwykłych koncertów, ale ten, na którym wystąpili Zaumne i Martyna Basta, był naprawdę wyjątkowy.

22 kwietnia w Sali Wielkiej wystąpiło swoje artystów dźwiękowych, operujących nie tylko muzyką elektroniczną, ale też wzbogacających ją o organiczne wizualizacje – a także dywany i poduszki, by widzowie mogli bez przeszkód i bez reszty oddać się muzyce.

Zaumne to badacz kultury internetu i ludzkich nastrojów, co później wyraża w swojej muzyce. Elektronika w jego wydaniu to przetworzone sample wokalne, nieco hipnotyczne, a nieco psychodeliczne, i łaskoczące dźwięki wywołujące zjawisko ASMR. I wielu odbiorców to przyjemne mrowienie poczuło…

Martyna Basta z kolei zaprezentowała inne podejście do elektroniki: to głównie nagrania terenowe wzbogacone o dodatek instrumentów klasycznych oraz głos, ale wszystko niezwykle oryginalnie przetworzone i zaaranżowane. Dźwięk jest dla artystki kluczem do wspomnień, powrotu do przeszłości, który pozwala na dłużej zachować to, co ważne i co godne upamiętnienia.