Zamknięte kąpielisko. Powodem wykrycie bakterii coli

jezioro Powidzkie fot. Powiat Słupecki

Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Słupcy zadecydował o zamknięciu jednego z kąpielisk nad Jeziorem Powidzkim. Powodem jest wykrycie w jeziorze bakterii coli. Co ciekawe, dotyczy to tylko jednego kąpieliska. W pozostałych nie stwierdzono żadnego zagrożenia i są normalnie czynne.

O decyzji PSSE poinformował Urząd Gminy w Powidzu na swojej stronie: “Informujemy, że z powodu wykrycia ponadnormatywnych ilości bakterii coli decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy zamknięte do korzystania jest kąpielisko Powidzki Ośrodek Sportu i Rekreacji Łazienki w Powidzu. Pozostałe kąpieliska na terenie Gminy Powidz – Przybrodzin oraz Dzika Plaża w Powidzu są CZYNNE, badania potwierdziły przydatność wody do korzystania”.

Urząd gminy poinformował też, że na kąpielisku Łazienki zostały podjęte działania mające wyjaśnić, jak doszło do zanieczyszczenia wody. “Sprawdzono sieć kanalizacji sanitarnej w rejonie jeziora pod kątem ewentualnych wycieków, nie stwierdzono tutaj nieprawidłowości” – informuje urząd. W takiej sytuacji jedynym wytłumaczeniem jest fakt, że ktoś po prostu nielegalnie odprowadził ścieki do jeziora, dlatego urzędnicy z Powidza apelują do mieszkających i odpoczywających w rejonie tego kąpieliska o odpowiedzialne postawy i informowanie urzędu w razie dostrzeżenia nieprawidłowości.

“Co do kąpieliska na terenie Łazienek: zlecone zostały ponowne badania wody w jeziorze” – informuje Urząd Gminy w Powidzu. – “W przypadku pozytywnych wyników kąpielisko ponownie zostanie otwarte”.

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu, zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Jezioro Powidzkie zostało uznane za jedno z najczystszych jezior w Polsce.

Podziel się: