Wielkopolskie jezioro jednym z najczystszych w Polsce!

jezioro Powidzkie fot. Powiat Słupecki

Rekordowa przezroczystość jeziora Powidzkiego! Po badaniach okazało się, że wynosi ona 10,38 metra. To rekord, i to nie tylko tego jeziora. “To prawdopodobnie największa wartość w Polsce poza sztucznymi zbiornikami i jeziorami górskimi” – podaje IMiGW.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prowadził pomiary przezroczystości wody jeziora Powidzkiego 7 czerwca na głęboczku, czyli w miejscu największej głębokości.
“Zmierzyliśmy za pomocą krążka Secchiego rekordową widzialność (czyli przeźroczystość wody pionowo w dół)” – informuje IMiGW na swoim profilu na Facebooku. – “Poprzedni rekord widzialności z września 2008 roku wynosił 7,60 m. Dzisiejszy rekord to 10,38 metra! Jest to prawdopodobnie ze znanych nam w IMGW-PIB źródeł największa zaobserwowana – zmierzona w trakcie rutynowych pomiarów wartość w Polsce poza sztucznymi zbiornikami i jeziorami górskimi”.

Tego rodzaju rekordy zawsze cieszą, ale – jak zwraca uwagę IMiGW – trzeba pamiętać o tym, że taki wyniki jest efektem zbiegu kilku okoliczności, ale nie wszystkie z nich są korzystne dla środowiska. Bo pierwszym z nich jest susza hydrologiczna i brak opadów, co powoduje, że zwiększa się obszar przybrzeżnych stref buforowych odpowiedzialnych za oczyszczanie wód spływających do jeziora, nie spływają też do jeziora zanieczyszczenia rolnicze, komunalne i inne antropogeniczne, które zwykle docierają tam z wodą deszczową.

“Oprócz tego sprzyjające warunki meteorologiczne, takie jak duża wysokość zenitalna słońca, stosunkowo małe falowanie wody wynikające ze słabego wiatru, znikome zachmurzenie” – podsumowuje IMiGW.

Do przejrzystości wody przyczyniła się też zimna wiosna – niskie temperatury powstrzymywały zakwity wody, sprawiały też, że jezioro odwiedzało znacznie mniej turystów. Teraz jednak jest już ciepło, turyści zaczną przybywać, więc zapewne przejrzystość wody szybko się pogorszy.

Podziel się: