Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek. Rząd przygotował projekt

autostrada A2 fot. L. Łada (zdjęcie ilustracyjne)

Przy okazji znoszenia opłat za przejazd autostradami rząd postanowił wprowadzić także całkowity zakaz wyprzedzania dla pojazdów ciężarowych na autostradach i drogach ekspresowych. Oba projekty już trafiły do Sejmu.

O projekcie całkowitego zakazu wyprzedzania dla ciężarówek poinformowało radio RMF FM i zgodnie z jego informacjami zakaz będzie dotyczył pojazdów kategorii N2 (o DMC do 12 ton) oraz N3 (o DMC powyżej 12 ton) na wszystkich drogach, na których są co najmniej dwa pasy ruchu w każdą stronę. Tam ciężarówki będą mogły się poruszać jedynie dwoma skrajnymi prawymi pasami. Oznacza to, że wyprzedzanie przez ciężarówki zostanie ograniczone do dróg, na których są co najmniej trzy pasy ruchu. Za złamanie przepisów kierowca ciężarówki zapłaciłby 1000 zł mandatu i dostawałby 15 punktów karnych.

Zakaz miałby obowiązywać już od 1 sierpnia tego roku, jednak ze względu na kalendarz pracy Sejmu i Senatu może to nie być możliwe, bo kolejka projektów do uchwalenia jest spora, a posłowie mają przecież wakacje w sierpniu. Szansa jest przyjęcie przepisów na najbliższym posiedzeniu Sejmu, czyli od 24 do 26 maja. Jeśli jednak posłowie nie zdążą przyjąć projektu w tym terminie, to kolejnym możliwym będzie dopiero wrzesień.

Podziel się: