Zabytkowa kamienica w Poznaniu odzyskała blask. Teraz służy seniorom

Poznański Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zakończył kompleksową modernizację zabytkowej kamienicy przy ulicy Garbary 41. W odnowionym obiekcie z 1897 roku powstały 32 mieszkania dla seniorów oraz klub integracyjny dostępny dla wszystkich starszych mieszkańców miasta. Inwestycja, której koszt wyniósł 20 mln zł, została częściowo sfinansowana ze środków Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.

Przywracanie blasku historycznemu obiektowi

Kamienica, znajdująca się pod opieką Miejskiego Konserwatora Zabytków, przed remontem była w złym stanie technicznym. Remont objął gruntowną renowację elewacji frontowej, przywrócenie oryginalnej konstrukcji dachu oraz wymianę okien. Odnowiono historyczną stolarkę drzwiową, balkony wraz z charakterystycznymi, zielonymi balustradami o secesyjnych, roślinnych motywach. Prace renowacyjne przeprowadzono także na klatce schodowej.

Modernizacja wnętrz i otoczenia

Podwórze zostało uporządkowane i zaaranżowane jako przyjazna przestrzeń z ławkami, nowym oświetleniem i zielenią. Wymieniono wszystkie instalacje – wodno-kanalizacyjne i elektryczne. W trosce o środowisko oraz komfort mieszkańców usunięto 48 pieców kaflowych i podłączono budynek do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Więcej mieszkań dostosowanych do potrzeb seniorów

Liczba lokali mieszkalnych w zabytkowej części budynku zwiększyła się z 17 do 32. Większe mieszkania zaadaptowano na mniejsze, jedno- i dwupokojowe, odpowiadające preferencjom osób starszych. Na podwórzu dobudowano nowoczesną oficynę, w której zlokalizowano 8 kolejnych mieszkań, także w pełni dostosowanych do potrzeb seniorów. W obu częściach obiektu zainstalowano windy, co całkowicie eliminuje bariery architektoniczne.

Klub seniora – przestrzeń spotkań i integracji

Integralną częścią projektu jest stworzenie klubu seniora. Składa się on z sali spotkań wyposażonej w kuchnię oraz pomieszczenia sanitarne. Przestrzeń ta, dzięki bezpośredniemu połączeniu z nową oficyną, jest łatwo dostępna dla mieszkańców budynku. Klub ma charakter otwarty i służyć ma integracji oraz wspólnym aktywnościom wszystkich starszych osób z okolicy.

Obserwuj nas w Google News!

Nie przegap najnowszych artykułów i wiadomości. Dołącz do naszych czytelników w Google News.

Obserwuj nas w Google News

Masz dla nas ważną informację?

Zauważyłeś problem w mieście? Masz ciekawe zdjęcie, historię lub chcesz zgłosić sprawę wymagającą uwagi? Napisz do naszej redakcji i pomóż nam informować lokalną społeczność!

Skontaktuj się z nami
Źródło: UMP
Strona głównaWielkopolskaPoznańZabytkowa kamienica w Poznaniu odzyskała blask. Teraz służy seniorom