piątek, 23 lutego, 2024

Zabity wilk w Wielkopolsce. Sprawę prowadzi policja

W Żerkowsko-Czeszewskim Parku Krajobrazowym znaleziono martwego wilka. “Mamy przekonanie graniczące z pewnością, że doszło do postrzelenia” – napisali pracownicy parku. Dlatego zgłosili sprawę policji.

Znalezienie martwego wilka i jego zdjęcia pracownicy opublikowali na swojej stronie i profilu na Facebooku. Ich zdaniem to około 8-miesięczna samica, która została zastrzelona ponad miesiąc temu.
“Trwają czynności związane z ustaleniem przyczyny śmierci wilka” – napisali. – “Mamy przekonanie graniczące z pewnością, że doszło do postrzelenia. Na ciele zwierzęcia widoczne są dwie rany z obydwu stron na różnej wysokości. Zwierzę zostało znalezione w kępie zadrzewień w odległości ok. 200 metrów od ambony myśliwskiej i ponad 500 metrów od granicy Rezerwatu “Czeszewski Las”.

Znalazcy zgłosili sprawę policji – wilk jest w Polsce objęty ścisłą ochroną, więc jego zabijanie i okaleczanie jest zabronione i grozi aresztem albo grzywną. Ochrona wilka ma też znaczenie praktyczne: jest on niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania ekosystemów, bo dzięki utrzymywaniu w normie populacji kopytnych przyczynia się do lepszej wydajności upraw leśnych i rolnych.

Źródło: Zespół Parków Krajobrazowych Wielkopolski
Strona głównaWielkopolskaZabity wilk w Wielkopolsce. Sprawę prowadzi policja