Wybory parlamentarne: Na kogo zagłosowaliby Polacy?

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej fot. Kpalion
Prawo i Sprawiedliwość utraciłoby samodzielną większość w Sejmie, mniej mandatów miałaby Koalicja Obywatelska i Konfederacja. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez pracownię Estymator na zlecenie portalu DoRzeczy.

Wyniki badania, na jaką partię zagłosowaliby Polacy w wyborach parlamentarnych sami autorzy badania określili jako zaskakujące.

Prawo i Sprawiedliwość zdobyłoby 41,9 proc. głosów. To oznacza spadek poparcia o 3,9 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego badania Estymatora przeprowadzonego 14 i 15 maja – i tylko 226 miejsc w Sejmie. To oznacza, że Prawo i Sprawiedliwość straciłoby większość w Sejmie, a więc i możliwość samodzielnych rządów.

Koalicja Obywatelska zdobyłaby 26,1 proc. głosów i miałaby 123 mandaty. To również mniej niż obecnie. Na trzecim miejscu znalazła się Koalicja Polska, czyli PSL i Kukiz’15, która zdobyłaby 11,9 proc. głosów.

Niewiele mniej głosów, ale niewiele mniej, otrzymałaby Lewica – 11,6 proc. Najmniej zdobyłaby Konfederacja, na którą chciałoby zagłosować 6,6 proc. wyborców. To dałoby partii 10 miejsc w Sejmie – teraz ma 11. A 1,9 badanych wskazało inną partię.

W wynikach ujęto wyłącznie osoby, które zadeklarowały udział w wyborach i zdecydowały, na jaką partię będą głosować. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 60 proc.

Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

el

Podziel się: