Wybory korespondencyjne? Polacy są przeciwni

Wybory fot. UMP
Aż dwie trzecie Polaków – a dokładnie 62,3 proc. – negatywnie ocenia przeprowadzenie wyborów prezydenckich korespondencyjnie.

O wybory korespondencyjne zapytała Polaków firma badawcza SW Research na zlecenie „Rzeczpospolitej”. 62,3 proc. pytanych Polaków uważa, że wybory korespondencyjne to zły pomysł. 19,8 proc. Polaków uznało natomiast, że to dobry pomysł i dobre rozwiązanie na czas pandemii koronawirusa. A 17,9 proc. nie ma zdania.

Przeciwko kopertowym wyborom i zmianom wprowadzonym w kodeksie wyborczym są przede wszystkim mężczyźni z wyższym wykształceniem, po pięćdziesiątce. Wśród przeciwników dominują mieszkańcy dużych miast. Oni też mają największe wątpliwości, czy przesyłki dotrą na czas i zwracają uwagę na fakt, że nadal nie wiadomo, co mają zrobić ci, którzy mieszkają nie tam, gdzie są zameldowani – przy zamkniętych urzędach nie mogą się zarejestrować na listach wyborczych tam, gdzie przebywają, a jechać do stałych miejsc zamieszkania nie mogą ze względu na pandemię. Nie wiadomo też, jak maja głosować osoby objęte kwarantanną, chore i przebywające w szpitalach.

Rzeczpospolita, el

Podziel się: